Intel së shpejti do të prodhojë çipe për smartphone » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 19/08/2016

Intel së shpejti do të prodhojë çipe për smartphone

Share
nga Anerola Torollari
Gus 19, 2016
Studied at Faculty of Science, Content Editor Biznesi at Business Magazine
lexo me teper >

Intel ka njoftuar se një nga fabrikat e saj do të fillojë të prodhojë çipe smartfonësh bazuar në dizajnet nga firma ARM me bazë në Mbretërinë e Bashkuar.

LG është shpallur si klienti i parë që përfiton nga kjo risi e kompanisë.

Intel dhe ARM shpesh perceptohen si rivalë. Arkitektura e Intel x86 chip dominon sektorin e PC ndërsa çipet ARM janë përdorur në shumë telefonë dhe tableta.

Por të dy thanë se pritet që ky veprim të jetë “reciprokisht i dobishëm”.

“Jemi të kënaqur nga bashkëpunimi për këtë zhvillim në industri”, tha Will Abbey, një ekzekutiv në ARM. Kjo marrëveshje është një shembull dhe do të japë vlerë të jashtëzakonshme për ekosistemin e projektimit dhe në fund të fundit për partnerët tanë.”

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.alBusiness Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.