Suedia heq të gjitha rregullat e hyrjes, duke u bashkuar me vendet evropiane pa kufizime   - Business Magazine Albania

Suedia heq të gjitha rregullat e hyrjes, duke u bashkuar me vendet evropiane pa kufizime  

rregullat e hyrjes

Suedia ka hequr të gjitha kufizimet e udhëtimit, duke iu bashkuar një numri vendesh evropiane që tani janë plotësisht të hapura për turistët ndërkombëtarë. 

Udhëtarët jashtë BE-së nuk kanë më nevojë për një certifikatë vaksinimi ose testimi për të hyrë në vendin skandinav, pasi rregullat janë lehtësuar që në fillim të këtij muaji. 

Vjen pothuajse dy muaj pasi nisi udhëtimi pa kufizime për qytetarët e BE-së më 9 shkurt dhe do të thotë se njerëzit e pavaksinuar nga e gjithë bota tani janë të mirëpritur për të eksploruar Suedinë mahnitëse, pikërisht në kohë për festat e Pashkëve. 

“Qeveria ka vendosur të mos e zgjasë ndalimin e hyrjes nga vendet e treta”, komentoi Ministrja e Drejtësisë dhe Punëve të Brendshme, Morgan Johansson. 

“Kjo do ta bëjë shumë më të lehtë për të gjithë ata që janë penguar të vijnë në Suedi vitet e fundit për shkak të pandemisë.” 

Lexoni: Suedia, vendi i parë në botë që do të përdorë një monedhë dixhitale kombëtare

Ashtu si me vendet në mbarë botën, kufizimet e udhëtimit kanë qenë në fuqi që nga fillimi i pandemisë në mars 2020. Fillimisht, u vendos vetëm një ndalim i përkohshëm i hyrjes për udhëtarët nga vendet jo të BE. 

Dy vjet më vonë, autoritetet suedeze kanë vendosur që virusi nuk përbën më një kërcënim kaq serioz për shëndetin. Që nga 31 marsi, 87% e popullsisë suedeze të moshës 12 vjeç e lart kanë marrë të 2 dozat dhe qeveria tani po ofron një dozë të katërt për moshat mbi 65 vjeç. 

Cilat vende të tjera evropiane kanë hequr të gjitha kufizimet e udhëtimit? 

Suedia i bashkohet një numri vendesh të tjera evropiane që kanë hequr të gjitha kufizimet e udhëtimit Covid në javët e fundit. 

Danimarka hoqi të gjitha kufizimet në fillim të marsit. Hollanda, Norvegjia, Islanda, Hungaria, Polonia, Rumania dhe Sllovenia janë gjithashtu tani pa kufizime për udhëtarët jo të BE. 

Dhe Letonia iu bashkua listës në rritje të premten gjithashtu, me një përjashtim për ato nga vendet me rrezik të lartë, megjithëse aktualisht nuk ka asnjë në këtë kategori. 

/euronews

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0