Studio fillestare me bazë në Paris, Hexa, mbledh disa fonde për të nisur edhe më shumë startup-e - Business Magazine Albania

Studio fillestare me bazë në Paris, Hexa, mbledh disa fonde për të nisur edhe më shumë startup-e

Mund të mos jeni të njohur me Hexa , studion fillestare me bazë në Paris që ka lançuar dhjetëra kompani softuerësh B2B, por disa nga kompanitë e portofolit të saj janë bërë të njohura si: Front, Aircall dhe Spenddesk.

Dhe rezulton se vetë Hexa mund të konsiderohet si një startup, pasi kompania sapo mblodhi një raund financimi prej 22 milionë dollarësh në kapital të ri. Kjo nuk është hera e parë që Hexa mbledh jashtë kapitalit. 

“Ne kemi disa zyra familjare që investojnë, por kryesisht kemi sipërmarrës vendas që investojnë si: Luc Pallavidino , Adrien Van Den Branden, Paul Vidal dhe Arnaud Schwartz”, tha themeluesi Thibaud Elzière.

Hexa filloi si eFounders, një studio fillestare e fokusuar në startup-et e softuerit B2B si shërbim. Ndërsa zgjeroi qëllimin e tij, së fundi u riemërua në Hexa në mënyrë që fintech, web3 dhe SaaS të trajtohej nga studio e saj e vogël fillestare.

Pas një viti apo më shumë, Hexa ka përdorur komunitetin e saj të miqve investitorë nëpërmjet eClub, në mënyrë që të zyrtarizojë  procesin e mbledhjes së fondeve.

Hexa pret të jetë në gjendje të lançojë 30 startup-e të reja në vit. Studio e startup-it tashmë po mendon të punësojë anëtarë të rinj, gjithashtu po zhvendoset në një zyrë krejt të re të quajtur La Cristallerie. Ekipi do të presë takime dhe startup-et e reja fillimisht do të punojnë nga atje përpara se të marrin zyrën e tyre.

 

techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0