Studimi i qeverisë/ Nëse harxhoni mbi 700 kwh do ta paguani më shtrenjtë faturën e dritave - Business Magazine Albania

Studimi i qeverisë/ Nëse harxhoni mbi 700 kwh do ta paguani më shtrenjtë faturën e dritave

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka pranuar se është drejt përfundimit një studim, i cili do të bëjë të mundur rikthimin e fashave për pagesën e energjisë elektrike nga familjarët.

Teksa detajet e studimit nuk tregohen ende, indikatorët sugjerojnë se familjarët që harxhojnë më shumë se 700 KWH energji elektrike diferencwn do ta paguajnë me çmim tregu.

Aktualisht çmimi i energjisë për të gjithë familjarët dhe bizneset e vogla kompensohet nga shteti dhe paguhet në masën 9.5 lekë, ndërsa ën tregun e lirë cmimi i saj shkon trefish, mesatarisht 33 lekë.

Ndërkohë bordi i Entit Rregullator të Energjisë ka miratuar tarifat e reja të transmetimit dhe shpërndarjes së energjisë elektrike, që ndikojnë drejtpërdrejt te çmimi fundor të energjisë, duke qenë se janë pjesë përbërëse e saj.

Sipas vendimit, tarifa mesatare e nga data 1 maj-31 dhjetor 2023 do të jetë 0.85 lekë/kwh, nga 0.75 lekë/kwh që ishte deri më tani, teksa OST kishte kërkuar që tarifa të ishte 1.47 lekë/kwh.

Ndërkaq, sa i takon tarifave të shpërndarjes, për klientët e lidhur në tensionin 35 KV ajo do të jetë 1.55 lekë/kwh, nga 1.5 lekë/kwh që është aktualisht, ndërsa për abonentët e lidhur në tensionin 20, 10 dhe 6 KV tarifa e re do të shkojnë në 3.99 lekë/kwh nga 3.9 lekë/kwh që ishte aktualisht

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0