Studimet tregojnë se bizneset e vogla që u rimëkëmbën më shpejt nga pandemia kishin një gjë të përbashkët - Business Magazine Albania

Studimet tregojnë se bizneset e vogla që u rimëkëmbën më shpejt nga pandemia kishin një gjë të përbashkët

Bizneset që po rikuperohen nga humbjet nga pandemia me një ritëm më të shpejtë se të tjerët kanë një gjë jashtëzakonisht të përbashkët: ato janë dixhitale. Platforma e financimit të bizneseve të vogla “Biz2Credit” publikoi të enjten Renditjen e saj të Rimëkëmbjes për vitin, duke përmendur industritë që po rriten dhe po luftojnë në pozicionet e tyre financiare ndërsa përpiqen të rikthehen nga efektet e pandemisë.

Si pjesë e studimit të saj të ri, “Biz2Credit” ekzaminoi financat për më shumë se 200,000 kompani të vogla . Renditja peshonte numrin e kredive të një biznesi të miratuar nga Programi i Mbrojtjes së Pagave së bashku me kërkesën për rritjen e kapitalit.

Rezultatet tregojnë se rimëkëmbjen më të fortë e kanë shënuar industria e financës dhe e sigurimeve, e ndjekur nga tregtia me pakicë, e pasurive të paluajtshme dhe tregtia me shumicë. Ndërkohë, sektorë si shërbimet arsimore, artet, teknologjia e informacionit, argëtimi dhe rekreacioni kanë mbetur prapa.

Lexo edhe: “Mos u dorëzoni”. Ky drejtues zgjodhi rrugën më të vështirë për të ‘ringjallur’ start-upin e dështuar

Bizneset në sektorët e shërbimeve financiare dhe të sigurimeve dëshmuan kërkesë të lartë për kapital në rritje dhe nuk përjetuan aq shqetësime në krahasim me bizneset në industrinë e artit dhe mikpritjes, të cilat u mbyllën plotësisht kur ekonomia u ndal në një vit të kaluar.

Rihapjet dhe rënia e kërkesës sigurisht që ndihmuan disa nga këto biznese në rimëkëmbjen e tyre, thotë CEO i “Biz2Credit”, Rohit Arora, ndërsa të tjerët që kanë mbetur prapa mund të mos jenë aq të zgjuar në aspektin dixhital.

Arora shton se industritë që kanë disa hapa për të bërë mund të përpiqen të ofrojnë më shumë shërbime dhe produkte përmes kanaleve dixhitale ose të përqafojnë më shumë teknologjinë. Sigurisht, kjo mund të jetë më e zbatueshme për disa sektorë, si kompanitë e ndërtimit që kërkojnë të sjellin teknologji të re, krahasuar me të tjerët, dhe si operatorët e teatrit të fokusuar në shfaqjet live.

Në të vërtetë, ndërsa bizneset përballen me probleme të reja si mungesa e fuqisë punëtore, më shumë po i drejtohen teknologjive të tjera dixhitale – si automatizimi dhe inteligjenca artificiale – për të përballuar boshllëqet që duhet të plotësojnë. Megjithëse transformimi dixhital i një industrie nuk ndodh brenda natës, përfshirja e zgjidhjeve teknologjike në kompaninë tuaj dhe rritja e ofertave dixhitale mund të krijojë mundësi të reja biznesi dhe të ndihmojë në ruajtjen e konkurrencës.

Inc. 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0