Studime në Financë-Bankë? UNYT sjell bursë të plotë, praktikë pune të paguar dhe kontratë 3 vjeçare pune në BKT - Business Magazine Albania

Studime në Financë-Bankë? UNYT sjell bursë të plotë, praktikë pune të paguar dhe kontratë 3 vjeçare pune në BKT

Studime në Financë

Sigurisht që gjërat kanë ndryshuar shumë krahasuar me disa vite më parë Përsa u përket studimeve. Mundësitë e studimit, dhe bursat për t’i zhvilluar këto studime me pak kosto janë shtuar. Keni dëgjuar për miq tuaj që studiojnë jashtë dhe nuk kanë kosto të mëdha? Është pikërisht për faktin se ato kanë fituar një bursë.

Edhe uniersitetet tona ofrojnë bursa, madje edhe shkollat e mesme dhe publike, ndonëse jo në nivele të larta.

Një bursë interesante universitare vjen nga Universiteti i New York në Tiranë në bashkëpunim me BKT.

Alkida Lushaj, pedagoge në UNYT dhe drejtuese e këtij programi, thekson se, “kjo është një bursë e plotë studimi për të siguruar njohuritë e duhura mbi sistemin bankar, industrinë bankare dhe operacionet bankare. Objektivi është që të ndihmojmë studentët tanë të përgatiten me efikasitet dhe saktësi dhe sipërmarrjet si banka, të kenë mundësi të punësojnë profesionstët e duhur”.

Programi përfshin praktikë reale në të gjitha vitet e studimit, duke përfshirë studentët në proceset dhe aktivitetet e përditshme të çdo njësie bankare.

Lexo: Të bëhesh pjesë e studimeve amerikane. Me Minerva studioni në 7 vende të ndryshme

Përfitimet kryesore përfshijnë:

  1. Zhvillimi i të menduarit analitik kritik dhe aftësive shoqërore, si dhe sjellja etike.
  2. Kuptimi i teknologjisë dhe sfidave dhe metodave të saj në zgjidhjen e problemeve në industrinë bankare.
  3. Zhvillimi i të gjitha aftësive për një rrugë karriere dhe ekspertize në sektorin bankar.
  4. Zbatimi i të gjitha njohurive teorike në lidhje me bankën në mjedisin real të institucionit dhe departamenteve të tij.
  5. Pasja e një PUNE të vërtetë menjëherë pas përfundimit të programit të studimit.

Bachelor në Bankingun e Aplikuar dhe Financat

Universiteti i New York Tirana ka krijuar programin e tij më të ri në Bankimin e Aplikuar dhe Financat në bashkëpunim me BKT.

Ky program ndërthur teorinë dhe praktikën në module, përmban dhe u jep përfitimin më të konsiderueshëm studentëve që do ta ndjekin atë.
Bursa, ndërkohë, mundëson një reale pasi studenti ka mbaruar programin e studimit 3-vjeçar në departamentin e Ekonomisë dhe Financave.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0