StartUp Live Tirana shpall fituesit


Për të tetin vit radhazi u organizua eventi StartUp Live Tirana. Qëllimi i këtij kompeticioni tre ditor është kthimi i idesë në biznes real. Të rinjtë patën mundësi të takojnë mentorë dhe ekspertë nga industria e Startup-eve dhe në fund të prezantojnë idetë e tyre para  një jurie të përzgjedhur.

Gjatë fundjavës u bë prezantimi i ideve të biznesit, mentorimi nga mentorët si dhe ndarja e çmimeve. Në event u ndanë 8 çmime, ku secili fitues përfitoi mundësinë e hapësirave co-working, konsulencë financiare e ligjore, hostim web dhe shërbime marketingu të dedikuara. .

Fituese e StartUp Live Tirana u shpall ideja e quajtur “Papagalli”. Fituesit e kësaj ideje ishin Orkida Pjetërnikaj, Enxhi Gjeci, Matilda Marku dhe Kevin Çekani. Kjo ide konsiston me krijimin  e një aplikacioni, i cili u vjen në ndihmë fëmijëve të shqiptarëve që jetojnë jashtë dhe u mundëson leximin e përrallave në shqip.
Fituesit e vendit të parë, u shpërblyen me dy bileta për në Pionieers’20 me vlerë 1500 euro mundësuar nga Pionieers Venure dhe gjithashtu çmimin e Fondacionit Ivanaj i cili ofron për fituesit një ambient zyre për 6 muaj falas, si dhe një paketë këshilluese ligjore dhe financiare në këmbim të kapitalit Vendi i dytë fitoi një Financing Workshop të mundësuar nga CONDA. . Çmime të tjera përfshinin një program akselerimi nga Albanian Foundation Accelerator. . Agog Marketing ofroi konsulencë në marketing online. KompaniaDivision 5ofroi Web Domain & Hosting dhe Intership pranë zyrave të tyre.

Lexo: Startup Live Tirana, në kërkim të ideve të reja të biznesit nga i gjithë rajonit

Përgjatë fazës së mentorimit pjesëmarrësit u konsultuan me profesionistë të fushave të ndryshme si: Entela Bodinaku, Engjëll Rrakilli, Shkëlzen Marku, Sonila Neçaj, Keti Gjipali, Alban Duka, Gerion Treska, Ervin Kalemi, Amir Esmaeilakhtar dhe Besmir Kupthi.

Organizatorët shprehen se të gjithë pjesëmarrësit shfaqën emocion gjatë ditëve të eventit. “Gjithçka shkoi më së miri edhe këtë vit”, – shprehen ata. Të rinjtë shqiptarë kanë potencial dhe e meritojnë përkrahjen dhe mbështetjen për të zhvilluar këtë potencial. “Kontaktet që krijohen dhe eksperienca janë ato që mbeten në fund të çdo eventi”.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale