Startup Live Tirana, në kërkim të ideve të reja të biznesit nga i gjithë rajoni - Business Magazine Albania

Startup Live Tirana, në kërkim të ideve të reja të biznesit nga i gjithë rajoni


 StartUp Live Tirana 2019 – vendi ku mund të njohësh njerëz të rinj dhe ku të jepet mundësia të marrësh pjesë në Festivalin e Pionerëve në Vjenë.

Qëllimi i këtij Programi Akselerimi është kthimi i një ideje në një biznes real. Në një fundjavë të vetme, themelues të Start Up-eve ekzistues së bashku me pjesëmarrës, të cilët janë të gatshëm dhe të etur për t’u bashkuar, mësojnë çdo gjë rreth modelimit të një biznesi dhe e sjellin atë në një prezantim final. Pjesëmarrësit kanë mundësinë të takojnë mentorë dhe ekspertë nga industria e Startup-eve dhe në fund ta prezantojnë idetë e tyre para investitorëve.

STARTUP LIVE ka të bëjë me njerëzit dhe eksperiencën.

Organizatorët thonë se, “është shumë e lehtë të dallosh emocionet që përjetojnë pjesëmarrësit e StartUp Live që nga fillimi i ditës deri në darkë, duke konsumuar energjitë e tyre që prezantimi final të jetë sa më i përsosur. Kontaktet që krijohen dhe eksperienca janë ato që mbeten në fund të çdo eventi”.

Po të shohim pjesmarrësit e programeve të kaluara, ka njerëz të cilët kanë punuar rreth ideve të tyre dhe kanë kaluar shumë mirë. Kur i shikon tani gjen kompani të suksesshme si Runtastic, mySugr, Qriously, Zoomsquare, Codeship, Shpock, Swell, PSPDF, Kit, ChillBill, i5, Speedinvest, Blossom dhe shumë të tjera. Ky program është thelbësor për të nxitur inovacionin në rajon – shprehet Thomas Schranz, CEO i kompanisë Blossom dhe mentor i disa programeve StartUp.

Programi i Akselerimit ka qenë i suksesshëm në shumë qytete europiane si: Vjenë, Athinë, Berlin, Pragë, Kopenhagen, Hamburg, Tel Aviv, Beograd e shumë të tjerë. Në Shqipëri ky event vjen për të tetin vit rradhazi.

Rreth Startup Live Tirana:

Programi i Akselerimit, Startup Live, (www.startuplive.org) është pikënisje për shumë themelues startupesh me perspektivë dhe vizion. Me një rekord ndërkombëtar, ky program është zhvilluar në më shumë se 40 qytete dhe ka tërhequr mbi 10000 pjesëmarrës. Runtastic, Shpock dhe mySugr janë ndër kompanitë më të suksesshme që kanë dalë nga ky program.

Për më shumë informacion dhe përditësime mbi eventin mund të vizitoni faqen online: https://startuplive.org/tirana

Të dhëna:

Data: 7-9 qershor 2019

Vendndodhja: Ivanaj Foundation, Rruga Perlat Rexhepi, Tiranë

Kontakte: info@unique-je.org

Çfarë ndodh në StartupLive Tirana: https://youtu.be/8v4Gx8mXj-Q

Ndiqni eventin në Facebook: https://www.facebook.com/events/2270018393237123/

 

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0