Startup Europe Week, një këndvështrim 360 gradë mbi Startup-et mbërrin në Tiranë!

Startup Europe Week, një këndvështrim 360 gradë mbi Startup-et mbërrin në Tiranë!


 

Do të jetë java e parë e shkurtit, koha kur në mbi 40 shtete dhe 220 qytete të Europës do të zhvillohet Startup Europe Week. Ky aktivitet do të sillet këtë vit edhe në Tiranë nga Startups.al, komuniteti online i startup-eve shqiptare.

Startup Europe Week është krijuar për të përfshirë të gjithë rajonin e Europës në një program të fokusuar drejt startup-eve. Shumë iniciativa botërore janë krijuar për ti shërbyer sipërmarrjes.

“Zakonisht një event i këtij tipi ndjek modelin e Silicon Valley; prezantime, fjalime motivuese, networking etj. Por Europa është ndryshe dhe kërkon diçka më tepër kur dëshiron të krijosh një biznes. Diversiteti rajonal dhe hartimi i politikave lokale luajnë një rol të madh në formimin e startup-eve europiane. Rajonet europiane janë lojtarët kryesorë, për të ndihmuar sipërmarrësit në krijimin e një kompanie, për sigurimin e granteve ose ulje të taksave.” – shprehet Albi Zhulali, koordinator i këtij eventi.

Ështe zgjedhur data 2 Shkurt 2016, si datë organizimi në ambientet e Muzeut Historik Kombëtar në Tiranë. Aktorë të rëndësishëm të ekosistemit të Startup-eve si edhe politikëbërës së bashku me folës të spikatur nga Gjermania dhe sipërmarrës të suksesshëm shqiptarë nga fusha të larmishme të biznesit, do të jenë të ftuar për të prezantuar nismat e tyre, për të trajtuar problematikat dhe zgjidhjet e ofruara si edhe për të ndarë me publikun përvoja dhe fakte interesante të rrugës së tyre.

Pra, një këndvështrim 360 gradë mbi Startup-et!

Startup Europe Week – Tirana do të organizohet në datën 2 Shkurt 2016, ora 16:30 – 21:00 tek Muzeu Historik Kombëtar, Tiranë.

Aktualisht kanë konfirmuar praninë e tyre Zj. Milena Harito, Minister i Inovacionit, Z. Ermal Mamaqi, sipërmarrës dhe Z. Elton Ilirijani, Sipërmarrës. Ndërkohë që pritet konfirmimi nga shumë të ftuar të tjerë të cilët do ti prezantojmë në ditët në vijim.

Pjesëmarrja është FALAS por nevojitet Regjistrimi në linkun: https://www.amiando.com/sew-tirana
Kjo nismë ka nxitur interesim të gjerë në ambientin shqiptar të sipërmarrjes dhe biznesit. Business Magazine Albania është me krenari mbështetëse e këij aktiviteti të organizuar nga Startups.al.

Për më shume informacione, kontaktoni:
Albi Zhulali
Koordinator – Startup Europe Week – Tirana
tirana@startupeuropeweek.eu

 

*Startups.al-Startups.al është komuniteti online i Startup-eve në Shqipëri. Të informohemi rreth komunitetit tonë i cili po rritet kaq shpejt.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0