Standardizimi i prodhimeve, bizneset po pajisen me çertifikatat ISO - Business Magazine Albania

Standardizimi i prodhimeve, bizneset po pajisen me çertifikatat ISO


Qeveria Shqiptare ka vënë në mbështetje të biznesit një fond prej 112 milionë lekësh me qëllim zhvillimin e inovacionit dhe marrjen e çertifikatave standartizuese ISO.

Që nga viti 2014 kanë pasur 68 ndërmarrje që kanë përfituar. Njëra prej tyre, që merret me prodhimin e produkteve të rezinës dhe plastikës në Shkozet të Durrësit, u vizitua nga Ministrija e Zhvillimit Ekonomik, Milva Ekonomi.

“Ne kemi shpërndarë fonde për 68 kompani që nga viti 2014 dhe shuma që kanë përfituar gjithsej është 72 milionë lekë nga ky fond. Ministria do të vazhdojë mbështetjen, pasi biznesi shqiptar ka nevojë për rritjen e cilësisë së vetë, për të qenë konkurrues në tregun perëndimor”, tha ministrja Ekonomi.

Fondi shqiptar i Konkurrueshmërisë ka si qëllim zhvillimin e  ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme në Shqipëri. Skema e ndarjes së kostove është 70% nga fondi dhe  30% nga vete biznesi.

 

/ Top Channel

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0