Sot është Protesta Globale e Klimës. Çfarë duhet të bëjmë neGreta Thunberg, aktivistja 16-vjeçare suedeze që udhëtoi për në Nju Jork, do të jetë duke udhëhequr ngjarjen së bashku me aktivistë të tjerë të famshëm. Ndërsa Kombet e Bashkuara mblidhen për Asamblenë e Përgjithshme të saj vjetore, presioni për veprim politik është në rritje.

Ndërsa kompanitë mund dhe duhet të bëjnë më shumë për të ndihmuar në luftimin e ndryshimit të klimës, në një nivel individual mund të bëni ndryshime. Kjo fillon duke pasur biseda të sinqerta brenda dhe jashtë vendit të punës. Këtu janë 11 këshilla se si të flasim për ndryshimin e klimës:

Lexo:Bizneset mund të ndihmojnë në shpëtimin e oqeanit

 1. Krijoni një sens urgjence:

Kjo është arma kryesore në kutinë e mjeteve të Greta Thunberg. “Unë dua që ju të keni panik,” i tha turmës në Forumin Ekonomik Botëror në Davos. “Unë dua që ju të ndjeni frikën që ndiej çdo ditë dhe dua që ju të veproni. Unë dua që ju të veproni sikur të ishit në një krizë. Dua që ju të veproni sikur shtëpia të ishte në zjarr. Sepse ashtu është. “Situata është urgjente, shihni raportin e botuar nga Paneli Ndërqeveritar i KB për Ndryshimin e Klimës (IPCC) në Tetor të vitit 2018. Raporti thotë se me qëllim që të mbahet temperatura normale e planetit, popullsia globale duhet të ulë emetimet e karbonit me 45% deri në vitin 2030 dhe në zero deri në vitin 2050. Me fjalë të tjera, ka vetëm 11 vjet për të vepruar.

 1. Ngrohja globale do të prekë të rinjtë dhe gjeneratat e ardhshme:

Duke mos e adresuar atë, njerëzit e moshuar në pozita të pushtetit po vjedhin në mënyrë efektive nga jetesa e nipërve të tyre. Në rastin e Julian kundër Shteteve të Bashkuara, aktualisht duke bërë rrugën e tij përmes sistemit gjyqësor federal të SHBA, një grup fëmijësh ka pohuar se qeveria “Ka shkelur të drejtat kushtetuese të brezit të ri për jetën, lirinë dhe pronën”, përmes veprimeve të qeverisë duke shkaktuar ndryshimin e klimës”.

 1. Mos kini frikë të sillni shkencë:

Gazrat e serrës (GHG) si dioksidi i karbonit dhe metani qëndrojnë në atmosferë për muaj me vite dhe bllokojnë nxehtësinë nga dielli, duke rritur temperaturat atmosferike. Emetimet e gazrave dhe temperaturat globale janë rritur në mënyrë dramatike që nga Revolucioni Industrial.

 1. Mos kini frikë të ngjallni fenë:

Mbi 900 liderë fetarë nga emërtime të ndryshme nëpër botë miratuan “Agjendën për Besbëimet për Deklarimin e Pyjeve dhe Agjendën e Veprimit” në Gusht. Në 2015 Papa Françesku publikoi një mjedis enciklik, Laudato Si, mbi mjedisin, duke thënë “Asnjëherë nuk kemi dëmtuar dhe keqtrajtuar shtëpinë tonë të përbashkët siç kemi bërë në dyqind vitet e fundit”.

 1. Efektet do të godasin të gjithë, kudo:

Rritja e temperaturave shkakton zhvendosje në rrymat e oqeanit dhe ajrit që përkeqësojnë ngjarjet ekstreme të motit. “Ȅshtë normale dhe unë me të vërtetë mendoj se çudia globale është mënyra më e mirë për të përshkruar atë që ne po shohim,” tha shkencëtari i klimës Katherine Hayhoe në vitin 2011. Akullnajat shkrihen, niveli i detit rritet dhe ndodhin më shumë përmbytje. Ndryshimet e motit gjithashtu rrisin thatësirën në disa zona dhe rrisin rrezikun e zjarreve të pyjeve.

 1. Nuk është planeti ai që duhet të shpëtohet, janë njerëzit:

Ndërsa temperaturat e tokës, ngjarjet e motit dhe ekosistemi ndryshojnë, ekzistojnë skenarë alarmantë për njerëzit që jetojnë në zona bregdetare dhe në zona ku furnizimi me ujë mund të mbaronte. Ndërsa kafshët, peshqit, insektet dhe speciet e shpendëve nuk përshtaten me ndryshimet e ekosistemit dhe vdesin, rreziku për biodiversitetin në botë është masiv. Mungesa e ushqimit është një rezultat i mundshëm.

 1. Zhvendosja e përhapur e popullsisë do të jetë një rezultat kryesor:

Personat e zhvendosur nga zonat rurale ku bujqësia nuk është më e zbatueshme bëhen refugjatë të klimës. Shpesh ata migrojnë në qytete, të cilët vuajnë nga shpërthimi i popullatës, varfëria dhe krimi. Deri më tani, popullsia më e varfër është më e prekur nga ndryshimi i klimës. Popullsitë indigjene po preken gjithashtu, në mënyrë disproporcionale, siç janë fiset në Amazon, të cilat u dogjën në mënyrë dramatike këtë verë.

 1. Djegia e karburanteve fosile, jo vetëm që kontribuon në ndryshimin e klimës, por gjithashtu ndotë ajrin:

“Ȅshtë koha që të zgjohemi. Ȅshtë koha që të zgjohemi dhe të flasim për atë që me të vërtetë ka rëndësi,” tha Arnold Schwarzenegger për Associated Press në 2017. “Këtu është ajo që me të vërtetë ka rëndësi: që 25,000 njerëz vdesin çdo ditë për shkak të ndotjes”. Ngrohja globale është gjithashtu një rrezik i madh shëndetësor, duke përkeqësuar përhapjen e sëmundjeve si virusi Zika.

 1. Sh.B.A është emetuesi i dytë i karbonit më i keq pas Kinës:

Sh.B.A dhe banorët e saj duhet të bëjnë më shumë për të ulur emetimet. Duhet të jetë një udhëheqës mjedisor në skenën botërore. Marrëveshja e Re e Gjelbër e prezantuar në Kongres në shkurt tha: “Për shkak se Shtetet e Bashkuara kanë qenë historikisht përgjegjëse për një sasi disproporcionale të emetimeve të gazrave serë, pasi kanë emetuar 20% të emetimeve globale të gazit serë brenda vitit 2014, dhe ka një kapacitet të lartë teknologjik, Shtetet e Bashkuara duhet të marrin një rol kryesor në zvogëlimin e emetimeve përmes transformimit ekonomik “.

 1. Fiksimi i njerëzve do të kërkojë një zhvendosje masive kulturore:

Kultura e konsumatorit po ushqen ndryshimin e klimës, ose siç shkruan aktivisti i klimës Bill McKibben në New Yorker, “Paraja është oksigjeni mbi të cilin digjet zjarri i ngrohjes globale.” McKibben beson se njerëzit nuk po bëjnë sa duhet për të ndaluar përparimin e ndryshimit të klimës dhe shkruan, “Unë dyshoj se çelësi për të ndërprerë rrjedhën e karbonit në atmosferë mund të qëndrojë në prishjen e fluksit të parave për thëngjill, vaj dhe gaz”.

Lexo: Shkaterrimi i planetit eshte edhe per shkak te njeriut

 1. Së fundi, kjo është demokracia në veprim:

Megan Gardner, një i moshuar në Grinnell College dhe bashkëthemelues i qendrës së Lëvizjes Sunrise, ka një mesazh për politikanët. “Unë mendoj se gjëja më e madhe tani është t’u tregojmë ligjvënësve se sa të përkushtuar dhe sa të apasionuar janë gjeneratat e reja”, shkruan ajo. “Ata duhet të tremben për punën e tyre nëse nuk janë të gatshëm të bëjnë përpara dhe të luftojnë për një të ardhme të jetueshme”. Unë e di që jam gati që të rinjtë të na tregojnë se si t’i marrim gjërat ashtu si duhet.

INC

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale