Shkaterrimi i planetit eshte edhe per shkak te njeriut - Business Magazine Albania

Shkaterrimi i planetit eshte edhe per shkak te njeriut


Vapa e madhe e kesaj vere nuk ka ndikuar vetem ne jeten e perditeshme te personave, por eshte tregues i nje ndryshimi qe po ndodh ne klime dhe qe rrezikon shkaterrimin e planetit.

Imazhet e fundit te marra nga satelitet ESA dhe NASA tregojne sesi akullnajat e Polit te Veriut po shkrijne gjithnje e me shume, duke arritur nivelet me te uleta qe jane regjistruar ndonjehere.

Sipas shkences, shkaku i shperberjes eshte gazi i seres qe prodhohet nga njeriu dhe ndryshimet mjedisore qe pershpejtojne ngrohjen globale ne te gjithe planetin Toke. Akullnajat ne Polin e Veriut shtrihen per rreth 4 milion km katrore, duke mbuluar vetem 30% te Detit Arktik.

Jennifer A.Francis, shkencetare ne Universitetin Rutgers, tregon shume shqetesim per shpejtesine e ketij fenomeni. “Eshte e veshtire edhe per persona si une te besoj se ndryshimi klimaterik qe po shohim po shfaq parashikimet tona me te keqija. Ne te vertete eshte dicka qe ka filluar te me fuse te dridhurat”.

Frika e saj, qe ngjason me dhjetera kolege ne te gjithe boten, eshte se degjenerimi i fenomenit eshte i tille qe ka arritur piken qe nuk kthehet dot mbrapsht. Rekordi i shkrirjes ne 2007-en eshte mundur gjeresisht kete vit dhe me shume se rritje e ujerave, qe ne te ardhmen e afert mund te mbuloje ishuj dhe brigje, shqetesimi me i madh eshte per hemisferen veriore te planetit.

Akulli ne Polin e Veriut eshte thelbesor sepse reflekton rrezen diellore, duke lejuar qe te mbaje nje temperature te bute dhe ne vere, por me shperberjen ekspozohen ndaj rrezeve diellore shkembinjte dhe ujerat e detit Arktik, te cilet thithin nxehtesine dhe e leshojne, duke amplifikuar rritjen e temperaturave. Shpejtesia e ketyre ndryshimeve eshte e tille sa te digjen parashikimet e shkences, qe besonin se fenomenet e kesaj shkalle do te kishin ndodhur vetem ne mes te ketij shekulli dhe jo ne fillim.

Shpresa e vetme eshte se tani qe dimri eshte mjaftueshem i ftohte te ngrije shumicen e akullit te shkrire, por shtresa e ulet e akullit arktik ushqen shqetesimet e shkencetareve, rreziku konkret eshte se qe nga marsi tjeter me ardhjen e pranveres, do te rifillojne shkrirjet perseri.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0