Shkaterrimi i planetit eshte edhe per shkak te njeriut


Vapa e madhe e kesaj vere nuk ka ndikuar vetem ne jeten e perditeshme te personave, por eshte tregues i nje ndryshimi qe po ndodh ne klime dhe qe rrezikon shkaterrimin e planetit.

Imazhet e fundit te marra nga satelitet ESA dhe NASA tregojne sesi akullnajat e Polit te Veriut po shkrijne gjithnje e me shume, duke arritur nivelet me te uleta qe jane regjistruar ndonjehere.

Sipas shkences, shkaku i shperberjes eshte gazi i seres qe prodhohet nga njeriu dhe ndryshimet mjedisore qe pershpejtojne ngrohjen globale ne te gjithe planetin Toke. Akullnajat ne Polin e Veriut shtrihen per rreth 4 milion km katrore, duke mbuluar vetem 30% te Detit Arktik.

Jennifer A.Francis, shkencetare ne Universitetin Rutgers, tregon shume shqetesim per shpejtesine e ketij fenomeni. “Eshte e veshtire edhe per persona si une te besoj se ndryshimi klimaterik qe po shohim po shfaq parashikimet tona me te keqija. Ne te vertete eshte dicka qe ka filluar te me fuse te dridhurat”.

Frika e saj, qe ngjason me dhjetera kolege ne te gjithe boten, eshte se degjenerimi i fenomenit eshte i tille qe ka arritur piken qe nuk kthehet dot mbrapsht. Rekordi i shkrirjes ne 2007-en eshte mundur gjeresisht kete vit dhe me shume se rritje e ujerave, qe ne te ardhmen e afert mund te mbuloje ishuj dhe brigje, shqetesimi me i madh eshte per hemisferen veriore te planetit.

Akulli ne Polin e Veriut eshte thelbesor sepse reflekton rrezen diellore, duke lejuar qe te mbaje nje temperature te bute dhe ne vere, por me shperberjen ekspozohen ndaj rrezeve diellore shkembinjte dhe ujerat e detit Arktik, te cilet thithin nxehtesine dhe e leshojne, duke amplifikuar rritjen e temperaturave. Shpejtesia e ketyre ndryshimeve eshte e tille sa te digjen parashikimet e shkences, qe besonin se fenomenet e kesaj shkalle do te kishin ndodhur vetem ne mes te ketij shekulli dhe jo ne fillim.

Shpresa e vetme eshte se tani qe dimri eshte mjaftueshem i ftohte te ngrije shumicen e akullit te shkrire, por shtresa e ulet e akullit arktik ushqen shqetesimet e shkencetareve, rreziku konkret eshte se qe nga marsi tjeter me ardhjen e pranveres, do te rifillojne shkrirjet perseri.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale