Solaborate dhe HELLO prezantojnë të ardhmen e video conferencing në TechCrunch Disrupt


Solaborate, themeluar nga Labinot dhe Mimoza Bytyqi, përbëhet nga një ekip prej 60 vetësh dhe janë zhvilluesit e pajisjes së avancuar të video komunikimit Hello.

Ata do të jenë pjesë e TechCrunch Disrupt ku do të prezantojnë pikërisht këtë pajisje inovative tek një audiencë e përbërë nga sipërmarrës të suksesshëm, investitorë dhe adhurues të teknologjisë.

Suksesi dhe inovacioni i Solaborate dhe HELLO bëri jehonë edhe në trevat shqipfolëse kur u shpallën Inovacioni i Vitit në edicionin e pestë të garës mbarëkombëtare të novatorëve shqiptar, Albanian ICT Awards.

Lexoni: Projekti i suksesshëm HELLO, shpallet Inovacioni i Vitit nga ICT Awards

TechCrunch Disrupt këtë vit përkon me 12 vjetorin e themelimit të rrjetit të TechCrunch, i cila është edhe shtëpia organizatore e kësaj ngjarjeje dhe një prej mediave më të mëdha në botë të teknologjisë.

Solaborate është një prej startupeve të ralla shqiptare që i bashkohet këtij evenimenti prestigjioz të teknologjisë.

solaborate-dhe-hello-prezantojne-te-ardhmen-e-video-conferencing-ne-techcrunch-disrupt-businessmag

Çdo vit në këtë kjo ngjarje gjejnë vend startupe revolucionare nga mbarë bota ku prezantojnë teknologji të cilat bëjnë diferencën si dhe mbahen diskutime të cilat nxjerrin në pah çfarë fshihet në mendjen e liderëve të inovacionit në botë.

Në këtë eveniment, CEO dhe themeluesi Labinot Bytyqi do të prezantojë në një demo live për pjesëmarrësit, të ardhmen e komunikimit me video, pajisjen HELLO.

Hello është një pajisje e cila transformon çdo TV në platformë video conferencing. Është një pajisje e zgjuar “all-in-one” e cila mbështet video 4K, wireless screen sharing, live broadcasting dhe shumë funksione të ndryshme.

Lexoni: Shqiptaro-amerikani që ka lançuar produktin “Hello”

Hello ka përfituar investime me vlerë prej gjysmë milion dollarësh nga platforma Kickstarter dhe IndieGogo, e financuar me vlerë prej 1400%.

Labinot dhe Mimoza janë pjesë e AlbanianAmerica Success Stories, një projekt i themeluar në 2014-ën i cili vjen në mbështetje të historive Shqiptare të suksesit në SHBA.

/PcWorld.al

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale