Solaborate dhe HELLO prezantojnë të ardhmen e video conferencing në TechCrunch Disrupt

Solaborate dhe HELLO prezantojnë të ardhmen e video conferencing në TechCrunch Disrupt


Solaborate, themeluar nga Labinot dhe Mimoza Bytyqi, përbëhet nga një ekip prej 60 vetësh dhe janë zhvilluesit e pajisjes së avancuar të video komunikimit Hello.

Ata do të jenë pjesë e TechCrunch Disrupt ku do të prezantojnë pikërisht këtë pajisje inovative tek një audiencë e përbërë nga sipërmarrës të suksesshëm, investitorë dhe adhurues të teknologjisë.

Suksesi dhe inovacioni i Solaborate dhe HELLO bëri jehonë edhe në trevat shqipfolëse kur u shpallën Inovacioni i Vitit në edicionin e pestë të garës mbarëkombëtare të novatorëve shqiptar, Albanian ICT Awards.

Lexoni: Projekti i suksesshëm HELLO, shpallet Inovacioni i Vitit nga ICT Awards

TechCrunch Disrupt këtë vit përkon me 12 vjetorin e themelimit të rrjetit të TechCrunch, i cila është edhe shtëpia organizatore e kësaj ngjarjeje dhe një prej mediave më të mëdha në botë të teknologjisë.

Solaborate është një prej startupeve të ralla shqiptare që i bashkohet këtij evenimenti prestigjioz të teknologjisë.

solaborate-dhe-hello-prezantojne-te-ardhmen-e-video-conferencing-ne-techcrunch-disrupt-businessmag

Çdo vit në këtë kjo ngjarje gjejnë vend startupe revolucionare nga mbarë bota ku prezantojnë teknologji të cilat bëjnë diferencën si dhe mbahen diskutime të cilat nxjerrin në pah çfarë fshihet në mendjen e liderëve të inovacionit në botë.

Në këtë eveniment, CEO dhe themeluesi Labinot Bytyqi do të prezantojë në një demo live për pjesëmarrësit, të ardhmen e komunikimit me video, pajisjen HELLO.

Hello është një pajisje e cila transformon çdo TV në platformë video conferencing. Është një pajisje e zgjuar “all-in-one” e cila mbështet video 4K, wireless screen sharing, live broadcasting dhe shumë funksione të ndryshme.

Lexoni: Shqiptaro-amerikani që ka lançuar produktin “Hello”

Hello ka përfituar investime me vlerë prej gjysmë milion dollarësh nga platforma Kickstarter dhe IndieGogo, e financuar me vlerë prej 1400%.

Labinot dhe Mimoza janë pjesë e AlbanianAmerica Success Stories, një projekt i themeluar në 2014-ën i cili vjen në mbështetje të historive Shqiptare të suksesit në SHBA.

/PcWorld.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0