Si Labinot Bytyqi superstar i Kickstarter u bë nga një refugjat lufte në një novator teknologjie - Business Magazine Albania

Si Labinot Bytyqi superstar i Kickstarter u bë nga një refugjat lufte në një novator teknologjie


Ëndrra Amerikane mund të jetë si një film i madh buxhetor, por për themeluesin dhe CEO-n e Solaborate Labinot Bytyqi, është më shumë se një ide: është një realitet.

Në një botë të përsosur, ai do të ishte zhvendosur në SHBA për një vizë studentore, por ajo që ndodhi ishte një seri e konflikteve në Ballkan që sollën Bytyqin dhe familjen e tij në SHBA. Pak më shumë se 15 vjet më vonë, Bytyqi zotëron një startup në prag të revolucionizmint sesi profesionistët e teknologjisë komunikojnë.

Solaborate është përgjegjës për zhvillimin e HELLO, një pajisje komunikimi me video dhe një platformë bashkëpunimi aktualisht në mes të një fushate Kickstarter shumë të suksesshme që kanë kompanitë në të gjithë botën.

HELLO është një pajisje që kontrollon zërin për video-konferenca dhe transmetimin live. Përdoruesit bashkojnë pajisjen me aplikacionin Solaborate për të krijuar një sistem të produktiv, duke lejuar pjesët e shumta të komunikojnë dhe bashkëpunojnë me profesionistët dhe bizneset nga e gjithë bota, pa pagesë.

“Misioni ynë që në fillim ka qenë për të ndihmuar kompanitë të lidhen dhe për të siguruar një treg për mjetet dhe shërbimet,” tha Bytiqi. “Nuk është se ka mungesë të sistemeve për video-konferenca. Por ato janë të shtrenjta dhe kompanitë duhet të punësojnë një IT në mënyrë që t’a përdorë,  por ata shpeshherë nuk janë të aftë të përdorin pjesë të ndryshme apo paketa të ndryshme software.”

Në fund të korrikut, kompania filloi një fushatë Kickstarter në mënyrë që tërrisin të ardhurat me $ 30,000 për të ndihmuar zhvillimin e HELLO. Fushata ishte aq e suksesshëm sa që Bytiqi dhe ekipi i tij vendosën të zgjeronin kompaninë për të integruar shërbimet ekzistuese si Skype dhe Google Hangouts në platformën Solaborate. Me disa ditë të mbetura në fushatë dhe mbi $ 275.000 tashmë të premtuara, ai tha se ka besim në aftësinë e kompanisë për të përmbushur qëllimin në Dhjetor për HELLO.

 

si-labinot-bytyqi-superstar-i-kickstarter-u-be-nga-nje-refugjat-lufte-ne-nje-novator-teknologjie-businessmag

Një nga karakteristikat më të reja të HELLO u zhvillua kryesisht për shkak se Bytyqi ishte shumë i zënë. Përveç drejtimit të Solaborate, Bytyqi është edhe themelues dhe CEO i CoreALM, një kompani konsulente që është e specializuar në programet SAP. Ai është gjithashtu babai i tre fëmijëve të vegjël.

“Mendoj se një nga karakteristikat më të forta të HELLO është se ajo mund të ndihmojë njerëzit të krijojnë një ekuilibër punë-jetë”, ka thënë Bytyqi. “Unë mund të jem kudo në botë, dhe me anë të aplikacionit Solaborate unë mund të transmetohem në TV tim në shtëpi në mënyrë që gruaja dhe fëmijët e mi mund të më shikojnë dhe të ndajnë momentet në kohë reale.”

Kompania po përpiqet për të përfituar në suksesin e fushatës Kickstarter, Bytiqi tha se ka në plan të kërkojë partneritet strategjikë, zgjerimin e ekipit të kompanisë me bazë në LA dhe të forcojë ekipin e tij më të afërt në zonën e Silicon Beach.

Për dikë që ka parë kaq shumë sukses pas një situate të mundimshme, nuk ka shumë njerëz që ndjehen aq mirënjohës dhe me fat sa Labinot Bytiqi.

“Kam ardhur këtu si refugjat lufte me familjen time dhe nuk kishim asgjë, dhe gjatë 20 vjetëve, unë isha në gjendje të merrja një arsim, punë për një biznes të madh dhe të themeloja dy kompani,” tha ai. “Unë nuk mund të përshkruaj dot me fjalë se çfarë do të thotë ky vend për mua.”

 

burimi: builtinla.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0