Snapchat prezanton veçori të reja sigurie për të kufizuar aktorët e këqij që të kontaktojnë përdoruesit - Business Magazine Albania

Snapchat prezanton veçori të reja sigurie për të kufizuar aktorët e këqij që të kontaktojnë përdoruesit

Snapchat

Snapchat njoftoi të martën një grup të ri karakteristikash sigurie, duke përfshirë përditësime në funksionalitetin e bllokimit të llogarisë dhe mbrojtje të përmirësuar të miqësisë, duke e bërë të vështirë për të huajt të kontaktojnë përdoruesit në platformën e tij. Lëvizja e re vjen në mes të shqetësimeve për grabitqarët që shfrytëzojnë adoleshentët në aplikacionet e mediave sociale, gjë që shpesh rezulton në incidente të rënda, duke përfshirë dhunën.

Një nga përditësimet më të fundit për të adresuar çështje të tilla është përmirësimi i mjetit ekzistues të bllokimit të përdoruesve të Snapchat. Ai do të bllokojë kërkesat e reja për miqësi nga aktorë të këqij, të cilët tashmë ishin bllokuar nga përdoruesi kur ato u dërguan duke përdorur llogari të tjera të krijuara në të njëjtën pajisje. Kjo do të ndihmojë në kufizimin e mëtejshëm të kontaktit nga llogaritë e tjera ekzistuese ose të reja të krijuara nga llogaria e bllokuar, është shprehur Snap në një deklaratë.

Snapchat gjithashtu do të prezantojë rikujtues më të shpeshtë duke i informuar ata se me cilët miq ata ndajnë vendndodhjen e tyre në Snap Map. Për më tepër, Snapchat do të fitojë një veçori të thjeshtuar të ndarjes së vendndodhjes, e cila do ta bëjë më të lehtë personalizimin e miqve që mund të shohin vendndodhjen e tyre. Snap rekomandon që përdoruesit të ndajnë vendndodhjen e tyre të drejtpërdrejtë vetëm me anëtarët e familjes ose miqtë e ngushtë.

 

Snapchat

 

Krahas përditësimeve të reja për ndarjen e vendndodhjes, Snapchat po zgjeron paralajmërimet e dritareve që shfaqen brenda aplikacionit, të lançuara për herë të parë në vitin 2023, që shfaqen nëse shtojnë një mik që nuk ndan miq të përbashkët ose nuk është pjesë e kontakteve të tyre. Përditësimi do të shtojë një mesazh tjetër kërcyes për të paralajmëruar përdoruesit nëse ata marrin një bisedë nga dikush që është bllokuar ose raportuar nga përdorues të tjerë ose është nga një rajon ku rrjeti i miqve të adoleshentit nuk ndodhet zakonisht. Kjo veçori fillimisht do të jetë e disponueshme në SHBA, Mbretërinë e Bashkuar, Kanada, Australi, Zelandën e Re, Nordikët dhe pjesë të Evropës në fillim.

Një tjetër mbrojtje e re e miqësisë do të parandalojë dërgimin e kërkesave për miqësi nëse një adoleshent dërgon ose merr një kërkesë nga dikush me të cilin nuk ka miq të përbashkët dhe personi ka një histori aksesi në Snapchat në vende që shpesh lidhen me mashtrime. Kjo është një shtesë e veçorisë së mëparshme që i kufizonte adoleshentët te mernin ftesa miqsh për një llogari në Shto Shpejtë ose Kërkim, përveç nëse kanë lidhje të shumta të ndërsjella. Funksioni i ri është aktualisht i disponueshëm në disa vende të ndryshme, ku Snapchat prezanton veçori të reja sigurie për të kufizuar aktorët e këqij që të kontaktojnë përdoruesit e zgjedhur dhe së shpejti do të lançohet në Indi në një formë më të lokalizuar, tha kompania.

 

Snapchat

 

“Karakteristikat tona më të reja të sigurisë kanë të bëjnë me mbështetjen e miqësive të vërteta, fuqizimin e adoleshentëve për të bërë zgjedhje të zgjuara dhe sigurimin që çdo Snapchatter të ndihet i sigurt gjatë përdorimit të aplikacionit tonë,” tha Uthara Ganesh, Shefja e Politikave Publike-Azia Jugore, Snap, në një deklaratë.

Në vitin 2022, Snap prezantoi një “qendër familjare” për t’i lejuar prindërit të monitorojnë aktivitetin e adoleshentëve të tyre në platformë. Ai u lançua në përgjigje të presionit rregullator me të cilin u përballën rrjetet sociale për të mbrojtur të miturit. Megjithatë, Spiegel deklaroi në komentet e tij për senatorin Alex Padilla në janar se vetëm rreth 200,000 prindër përdorin kontrollet e tij të mbikëqyrjes prindërore.

techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0