Smartphone me i madh ne bote, Huawei Ascend Mate (VIDEO) - Business Magazine Albania

Smartphone me i madh ne bote, Huawei Ascend Mate (VIDEO)


Ju prezantojme smartphone me te madh ne bote qe quhet Huawei Ascend Mate. Kjo pune kolosale e bere nga kompania kineze Huawei eshte zbuluar ne CES 2013 ne Las Vegas. Oferta e re aziatke ka thyer cdo rekord te meparshem duke arritur diagonalen e jashtezakonshme dhe te ‘frikshme’ prej 6.1 polesh per te ofruar nje perdorim komod dhe te rehatshem te ekranit me prekje.

Pavaresisht super ekranit, kjo pajisje qe eshte percaktuar si super phablet (hibrid i tableteve dhe smartphonave) arrin te qendroje ne 200 gram peshe dhe 10 mm trashesi. Eshte smartphone me i fuqishem ne bote? Jo sepse, eshte e pajisur me komponente jo aq te perditesuar ne lartesine e ekranit.

Pra, t’i hedhim nje sy skedes teknike te Huawei Ascend Mate qe eshte e pajisur me sistemin operativ Android Jelly Bean, ne versionin 4.1 dhe nje liste komponentesh te nje niveli te larte sic eshte procesori quad core prej 1.5Hz me 2GB Ram, fotokamere te pasme prej 8 megapixels, GPS, Wi-Fi, Bluetooth dhe lidhje te shpejte me internetin.

Po ashtu ka nje bateri te mire prej 4000mAh qe duhet te garantoje nje autonomi per me shume se nje dite perdorimi. Ja cilat jane karakteristikat teknike te Huawei Ascend Mate :

– Sistem operativ Android 4.1
– Lidhje UMTS 850/900/1700/1900/2100 MHz, GSM 850/900/1800/1900 MHz
– Procesor 1.5 GHz quad core Hi-Silicon K3V2 + Intel XMM6260
– Ngjyrat Crystal Black dhe Pure White
– Dimensione 163.5 mm x 85.7 mm x 9.9 mm per nje peshe 198 kg
– Ekrani 6.1 polesh HD IPS + rezolucion 1280 x 720 pixel LCD me Gorilla Glass
– Fotokamer 8.0 megapixel AF dhe HDR
– Fotokamere ballore 1 megapixel HD
– Ram 2GB
– Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot
– Bluetooth 4.0 LE EDR, GPS
– Media Player AVI, MPEG4, mp3, AAC+, Enhanced AAC dhe Jack Audio
– Bateria 4050 mAh deri 9 dite standby

Pa gjendemi perpara nje gjigandi qe duhet te jete gati per tu perballur me konkurrentet. Sic parashikohet ky super smartphone shume shpejt do te vije dhe tek ne ne Europe dhe mesa duket me nje cmim jo shume te ekzagjeruar.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0