Skenë surreale në Disneyland Shangai. 33 mijë veta "mbyllen" të testohen për virusin Covid - Business Magazine Albania

Skenë surreale në Disneyland Shangai. 33 mijë veta “mbyllen” të testohen për virusin Covid

Disneyland Shangai

Në Shangai, Disneyland e Disneytown u mbyllën të Dielën deri të Martën, me qëllim parandalimin të epidemisë së mundshme. Dhjetëra mijëra persona brenda tyre po I nënshtrohen testimit të acidit nukleik. Parku lojërave zotërohet pjesërisht nga gjiganti i  Disney. Organizatorët paten premtuar surpriza për Halloëeen. Por surpriza e hidhur shkoi më tej. Kur asnjë nuk e priste, stafi mjekësorpo zhvillon teste në masë ndaj 33 mijë vizitorëve që nuk mund të dilnin. Kjo vjen pas rezultateve pozitive të testit COVID të një gruaje vizitore ditën e Shtunë.

Shangai Disneyland mbylli qendrat e brendshme të lojërave dhe ndaloi vizitorë të rinj. Disa lojëra në ambientet e jashtme qëndruan të hapura, ndërkohë që autoritetet qeveritare mbyllën derën e parkut, në mënyrë që asnjë të mos dilte pa bërë test të Covid.  Mbyllja krijoi skena të frikshme që u bënë virale në mediat sociale, pasi qindra njerëz me veshje të izoluar po testonin fëmijë dhe vizitorë të tjerë, ndërsa shpërthenin fishekzjarret.

Qeveria kineze mbylli njëkohësisht linjat e metrove që lidhin parkun në qytet dhe dërgoi 220 autobusë për të çuar vizitorët në shtëpi për vetë-izolim. Në këtë fillimjave ajo lajmëroi se ka testuar 33,000 njerëz të lidhur me një vatër të mundshme në Disneyland dhe asnjë nuk doli pozitiv. Megjithatë, Disnelyland lajmëroi se do qëndrojë i mbyllur në dy ditët e parsa të javës dhe ndoshta edhe në vijim.

Kjo nxjerr në pah edhe masat e ashpra AntiCovid që Kina po ndjek.

Fortune

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0