Skandali i makinave, në telashe “Volkswagen” dhe “Fiat”


Ndërkohë që Shtetet e Bashkuara të Amerikës po hetojnë “Volkswagen”-in dhe “Fiat”-in, në Francë prokurori i Parisit ka nisur një hetim gjyqësor me dyshimin se gjiganti “Renault” mund të ketë bërë mashtrime me ndotjen që shkaktojnë makinat e tij.

Aksionet e “Renault” ranë ndjeshëm pas këtij lajmi, që vjen rreth dy muaj pasi qeveria i kaloi prokurorit rezultatet e një hetimi të kryer nga agjencia për mbrojtjen e konsumatorit.

Që prej 12 Janarit, 3 gjykatës po shqyrtojnë çështjen dhe ata do të vendosin nëse hetimi i prokurorit do të pasohet nga një gjyq.

Hetimi francez për motorët “Renault” dhe nëse ata shkelin normat e ndotjes, nisi pasi shpërtheu skandali i “Volkswagen”-it me motorët “Diesel”.

Mediat franceze raportojnë se autoritetet franceze dyshojnë që “Renault” të ketë bërë të njëjtën gjë si “Volkswagen”, pra të ketë përdorur një program kompjuterik që fsheh ndotjen e vërtetë që prodhojnë makinat, duke treguar rezultate të rreme brenda normave.

Agjencia e lajmeve “Reuters” shkruan se, pavarësisht disa kërkesave, përfaqësues të “Renault” nuk ishin të disponueshëm për komente.

Burimi: top-channel.tv

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale