Sjelljet e një Gjeniu

Sjelljet e një Gjeniu


Investoni në Ar.

Ari është pasuri. N.q.s keni kursyer Lekë mos ngurroni t’i investoni ato në ar. Kjo do të ishte këshilla e Dr. Yoshiko Nakamatsu . Ai është shpikësi i disketës ( floppy disk) dhe mbajtësi i më shumë se 3300 shpikjeve. Sipas tij ari bllokon valët e radios dhe televizionit që janë të dëmshme për imagjinatën . Ne ndoshta s’mund ta rrethojme veten me ar, por mund të largohemi nga smogu elektronik ( valët e lëshuara nga kompjuterat , wi-fi, celularët, tabletat etj. )  me një ecje ne natyrë.

Uji. 

Në ditët kur Benjamin Franklin jetonte në Londër, një zhytje në  lumin Tamiz i jepte atij forcën e duhur për të vënë idetë e tija në shërbim të njerëzimit. Mjeshtri Hipokrat besonte se terapia e ujit ndihmon gjakun të përhapet më shpejt në organet e trupit dhe iu jep atyre mundësinë të punojnë në nivel të lartë. Ne kemi fatin të jemi Mesdhetarë dhe si të tillë duhet të zhytemi më shpesh në ujrat tanë kurues. Kur vera mbaron , rekomandohen dushe të shpeshta të cilat mbyllen me një temperaturë të ulët të ujit. N.q.s jeni guximtarë mund të shtoni pak akull .

Lërini lotët të rrjedhin. 

N.q.s doni të bëheni krijues si Steve Jobs, lërini lotët tuaja të rrjedhin. Në librin e tij autobriografik Stivi pranon se lotët e tij ishin burim frymëzimi.  Ai i lejonte ato të rridhnin kur ishte i mërzitur apo i gëzuar. Shkencërisht është provuar se rrjedhja e lotëve shoqërohet me çlirimin e hormoneve që qetëojnë  mendjen dhe trupin tuaj.

Institucionet Arsimore

Ndërprerja e studimeve nuk është më një tabu. Lista e sipërmarrësve  që kanë ndërprerë marrdhëniet me institucionet arsimore , por jo me edukimin është e gjatë . Mund të përmendim emra si : Bill Gates, Mark Zuckerberg apo miliarderen më të re Elizabeth Holmes. Ata na mësojnë se për t’u bërë një gjeni duhet të adhurojmë “Botën e Dijes” çdo ditë , qofshim apo jo pjesë e institucioneve arsimore.

Mos nxitoni . 

Shkrimtarja e mirënjohur e ” Fëmijëve të Mijëvjeçarit “, J.K Rowling e ulur në një poltron të trenit që shkontë në Londër, ngurroi për të kërkuar për një laps për t’i hedhur frymëzimet e saj në letër. Së pari , ajo u fut në ” Botën e Ideve” dhe filloi të luante me karakteret e saj që po lindnin aq shpejt.  Pasi shkoi në shtëpi pranë fëmijëve të saj , filloi të shkruante ndër librat më të bukur të magjisë që njerëzimi ka lexuar.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0