Sipërmarrësit shqiptarë në rrugën Enrico Stivenson në Romë


Në rrugën Enrico Stevensson, pranë Sheshit Bolonja në Romë, disa të rinj shqiptarë kanë sjellë një frymë të re biznesi. Dinamika, energjia dhe korrektësia që karakterizon shqiptarët ka bërë që zona të marrë një tjetër ritëm ekonomik. Mes bareve, restoranteve, zyrave të arkitekturës dhe projektimit, pikave të ndryshme të shitjes dhe shërbimit ne takojmë Sigrida Shutin dhe Arben Shpatën.

Sigrita çon përpara restorantin e saj, ndërsa Arbeni ka një zyrë projektimi dhe zhvillimi. Ndërkohë që Sigrida u shërben banorëve të zonës dhe turistëve, Arbeni po punon me skuadrat e tij të projektimit në të gjithë Italinë.

Prej 7 vitesh Sigrita Shuti drejton sipërmarrjen e saj. Ajo vjen nga një përvojë që e ka shënuar fort jetën e saj. Studente në infermieri, në vitin 1999 Sigrida i bashkohet skuadrës italiane të Kryqit të Kuq, gjatë pritjeve në Kukës të mijëra kosovarëve. Pas tronditjeve dhe dhimbjeve që pa me sy, Sigrida vendos të ikë në Itali, fillimisht në Gaeta tek kushëria e saj, për t’u zhvendosur përfundimisht në Romë. Në mbrëmjen që e takojmë, kuptojme se vajza që luftoi shumë për të bindur babain të ikë e vetme në Itali, sot rrethohet nga nipër e mbesa, të cilët vijnë dhe e takojnë pasi kanë përfunduar punët, ose janë duke punuar pikërisht në restorantin e saj, si kamarierë e kasierë.

Vakti i ushqimit është një moment për t’u karikuar me energji, por edhe për të pyetur njëri-tjetrin rreth ecurive të punëve. Tek Sigrita shkojmë bashkë me Arbenin, pasi ai mbaron mbledhjet me grupet e tij të punës dhe ka bërë në mëngjes një xhiro në kantieret ku punonjësit e tij janë të angazhuar.

Shpirti sipërmarrës dhe ecuria e mirë e punës në qendrën historike të Romës, nuk e shuan dëshirën e tyre për investuar në Shqipëri, por e pranojnë se mes vlerësimeve, kanë gjetur lehtësisht më shumë mundësi pikërisht në një prej qyteteve më të vjetra e të shtrentja në Botë.

Sigrita tregon se para se të hapte biznesin në Romë bëri një studim tregu në Shqipëri, i cili nuk rezultoi në favor të vendit të saj të lindjes. Arbeni ndërkohë, ende sheh me interes tregun e vendlindjes.

Sipërmarrësit shqiptarë në Itali janë mbi 31 mijë, sipas të dhënave zyrtare të raportuara nga Bashkimi i Dhomave të Tregtisë së Italisë. Ky numër përkon me rreth 25% të ndërmarrjeve aktive sot në Shqipëri. Shpirti sipërmarrës duket më i fortë mes emigrantëve, ku mes 450 mijë të tillëve lindën 31 mijë sipërmarrje, ndërsa mes 2.8 milionë banorëve numërohen rreth 123 mijë biznese.

Sipas të dhënave të Dhomës së Tregtisë, shqiptarët renditen të katërtit mes të huajve në Itali për nga numri i sipërmarrjeve. Emrat shqip të regjistruara në Dhomat e Tregtisë përbëjnë rreth 5% të gjithë ndërmarrjeve të huaja.

Lexo: Arben Shpata, shqiptari që po ristrukturon objektet publike në Itali

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale