Sipërmarrësi më i pasur europian do të hapë dyqanin 1 miliard dollarësh


Bernard Arnault po llogarit që blerësit e pasur kinezë të popullojnë La Samaritaine, e cila do të rihapet.

Njeriu më i pasur i Europës po shpenzon më shumë se 1 miliard dollarë në një dyqan në Paris në një kohë kur dyqanet e tjera po falimentojnë me bizneset e tyre, pasi konsumatorët po drejtohen tek Amazon.

La Samaritaine, pjesë e perandorisë luksoze LVMH të miliarderit Bernard Arnault, është vendosur të rihapet në muajin Prill pas një rinovimi 15-vjeçar. Reporterët kanë kanë bërë një turne brenda ambienteve duke treguar shkëlqimin e saj të rikthyer të Belle Epoque, ku përfshihen afresket e zbukuruara, mozaikët dhe shkallët prej hekuri të farkëtuar.

Ndërkohë që blerësit po zhvendosen drejt ‘shopping’ në internet, zinxhirët e dyqaneve si Macy’s Inc. në SHBA dhe Shtëpia e Fraserit dhe Debenhams në Britani kanë mbyllur dhjetëra dyqane. Barneys New York Inc. deklaroi falimentimin gjatë këtij muaji dhe shumë qendra tregtare amerikane kanë mbetur pothuajse të zbrazëta.

Risia e kompanisë franceze vjen në një moment kur Arnault ka blerë argjendarinë prestigjioze amerikane Tiffany & Co.

1 miliard dollarëLVMH shpreson që linjat ekskluzive të modës, markat e bukurive të ngrohta dhe restorantet, duke filluar nga gastronomia e niveleve të larta deri te hotelierët që marrin pjesë, do të ndihmojnë në rikthimin e klientëve vendas në dyqan. Kompania raportohet se pagoi ekuivalentin prej rreth 225 milion euro për të marrë kontrollin e Samaritaine në 2001, duke marrë më vonë aksionet e mbetura për një shumë të pazbuluar. Që nga ajo kohë ka shpenzuar 750 milion euro për të rinovuar dhe veshur hapësirën. Presidentja rajonale e kompanisë, Boysson tha se, “Në një treg shumë konkurrues në Paris, ishte thelbësore që të veçoheshim”.

Bloomberg

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale