Sipas Yale dhe Oxford, është diçka tjetër që na bën më të lumtur se paratë

Sipas Yale dhe Oxford, është diçka tjetër që na bën më të lumtur se paratë


Çfarë e bën më të rëndësishëm aktivitetin fizik se statusi ekonomik?

Në një studim nga Yale dhe Oxford, shkencëtarët mblodhën të dhëna rreth sjelljes fizike dhe gjendjes mendore të rreth 1.2 milionë amerikanëve.

Pjesëmarrësve iu kërkua t’i përgjigjen kësaj pyetjeje: “Sa herë keni ndjerë luhajte emocionale në 30 ditët e fundit, për shembull, stres, depresion apo probleme emocionale?

Pjesëmarrësve gjithashtu iu kërkua të përgjigjen për të ardhurat e tyre dhe aktivitetin fizik. Ata duhet të zgjidhnin nga 75 lloje aktivitetesh, nga kujdesi për fëmijët, punët e shtëpisë dhe deri të ngritja e peshave, çiklizmi dhe vrapi.

Ata që janë më aktivë janë më të lumtur

Shkencëtarët zbuluan se, ata që ushtroheshin rregullisht ndiheshin keq rreth 35 ditë në vit, pjesëmarrësit joaktiv ndiheshin keq vetëm 18 ditë më shumë mesatarisht.

Hulumtuesit zbuluan se njerëzit aktiv ndihen njësoj si ata që nuk merren me sporte, por fitojnë rreth 25,000 dollarë më shumë në vit.

Duhet të fitosh më shumë që të ardhurat e tua të të japin të njëjtën lumturi si sporti. Por, kjo nuk do të thotë se sa më shumë të merresh me sport aq më i lumtur do të jesh.

Idealja, për të qenë të shëndetshëm dhe të lumtur, është stërvitja me 3-5 seanca në javë, secila 30 deri në 60 minuta.

Më shumë se kaq mund të sjellë një efekt të kundërt. Në fakt, shëndeti mendor i pjesëmarrësve që ushtrohen për më shumë se tre orë në ditë vuajnë më shumë se ata që nuk janë aktiv fizikisht.

Shkencëtarët gjithashtu kuptuan se disa sporte të caktuara që përfshijnë socializimin, mund të kenë një efekt më pozitiv në shëndetin tuaj mendor.

/WeForum

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0