Siemens është në kërkim për të blerë një kompani software nën presionin e aktivistëve - Business Magazine Albania

Siemens është në kërkim për të blerë një kompani software nën presionin e aktivistëve


Siemens AG, grupi më i madh industrial i Europës, është afër një marrëveshjeje për të blerë Mentor Graphics Corp, që bën software për dizajnimin e gjysmëpërçuesve, për 4.5 miliardë $.

Marrëveshja mund të bëhet publike sa më shpejt, sipas burimeve.

Blerja do të ndihmojë Siemens të zgjerojë kapacitetet e veta software, të cilat kanë qenë një mbështetje në vitet e fundit. Ajo bleu CD-adapco, një firmë  inxhinierimi software e SHBA-së e mbajtur privatisht, në fillim të këtij viti.

Që kur mori përsipër Siemens si shef ekzekutiv, ish shefi i financave Joe Kaeser ka përcaktuar për të riformuar kompaninë gjermane dhe ta bëjë atë më fitimprurëse dhe duke shitur njësi jo-thelbësore.

Ai tha javën e kaluar se ka planifikuar një listë publike në 15 miliardë $ për biznesin shëndetësor, heqjen e aksioneve të saj si investitor duke shpresuar për një injeksion të kapitalit që do të rritë vlerësimin e saj duke financuar investimet e ardhshme.

Por Siemens gjithnjë ka konkuruar me kompanitë e software-it, të cilët mund të zhvillojnë teknologjinë më të shpejtë, sepse ato kanë një fokus të vetëm. Vetëm 5 për qind e të punësuarve të Siemens janë inxhinierë software. Si pjesë e strategjisë së saj “Vizioni 2020”, ajo ka identifikuar software-ët si një zonë të rritjes për kompaninë.

Aktivisti miliarder Carl Icahn fitoi një luftë prokurë në vitin 2011 që i siguruaroi atij tre vende të bordit, edhe pse ai doli me investimin e tij në shoqëri, pas gjashtë vjetësh.

Mentor Graphics ka qenë nën presion qëkur Elliott Management Corp njoftoi një interes 8.1 për qind në kompaninë në shtator dhe tha se aksionet e saj janë nënvlerësuar thellë.

Reuters njoftoi muajin e kaluar se Mentor Graphics ishte duke punuar me Bankën e Amerikës Corp për të eksploruar alternativa strategjike, duke përfshirë një shitje.

 

burimi: Businessinsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0