Si u zgjidh ceshtja e CEZ-it - Business Magazine Albania

Si u zgjidh ceshtja e CEZ-it


Ministri i Ekonomise, Damian Gjiknuri dhe ai i Financave, Shkelqim Cani kane raportuar paraditen e se martes ne komisionin e ekonomise, lidhur me situaten ne sektorin energjitik.

Ne fjalen e tij ministri Gjiknuri e vuri theksin tek situata e rende ne te cilen u gjet ky sektor, ndersa nenvizoi se marreveshja e negociuar me CEZ ishte zgjidhja optimale per palen shqiptare.

“Sistemi energjitik u gjet ne gjendje shume te rende. Nese nuk do te nderhyhej ai mund te shkonte ne kolapls. Gjithashtu, nese çeshtja e CEZ do shkonte ne arbitrazh situata e renduar do zgjaste deri ne 5 vjet dhe nuk do beheshin dot investime ne energjitike”, ka thene Gjiknuri.

Ai ka thene se, mundesite qe pala shqiptare te fitonte ndaj kompanise çeke ne arbitrazh ishin shume te vogla dhe ka shtuar se negociatat e zhvilluara per zgjidhjen e kontestit ishin transparente.

Duke folur per te njejtin rast, ministri i Financave Shkelqim Cani ka saktesuar se, e gjithe marreveshja me CEZ eshte mbyllur per shumen 87.1 milione euro.

“Shlyerja e detyrimit nga shteti shqiptar do te behet ne 4 vjet. Ne fund te 4 viteve, duke perfshire dhe interesin, do t’i kemi paguar CEZ 90 milione euro”, ka thene Cani.

Sikurse parafolesi, edhe shefi i Financave ka theksuar se, nevojitet nje reforme e thelle dhe e pershpejtuar ne sektorin energjitik.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0