Si të parandaloni efektet e bullizmit në zyrë?

Si të parandaloni efektet e bullizmit në zyrë?


Me siguri që kur keni qenë fëmijë keni rënë pre e bullizmit, ose ndoshta mund të keni qenë ngacmues kundrejt të tjerëve. Edhe nëse nuk keni e keni hasur direkt bullizmin patjetër që keni dëgjuar për të.

E vërteta është se bullizmi është problem në shkolla dhe në ambiente pune. Shumë fushata organizohen për këtë problem nëpër ambiente të tjera të përbashkëta.
Ndonjëherë ngacmuesit e zyrave janë të dukshëm. Ata janë agresivë, dominues dhe domethënës. Ata kanë një qëndrim të keq. Megjithatë, ngacmimet në zyrë janë me delikate. Ngacmuesit në ambiente pune janë të pasjellshëm dhe shprehin nervoizëm në komunikim. I zgjedhin me kujdes viktimat e tyre, duke goditur atë që ndihet më i dobët. Personalitetet e tyre kanë efekt toksik në mjediset e tyre.

Lexo: Ja çfarë i demotivon punonjësit e rinj

Pasojat nuk mund të nënvlerësohen. Nëse një punonjës ndihet i viktimizuar, nuk ka gjasa që ai të bëjë mirë punën e tij. Nëse të tjerët e shohin se bullizmi po ndodh, ata mund të largohen nga ngacmuesi, ose të ndiejnë se nuk mund të ofrojnë reagime për atë që ngacmuesi ka prodhuar. Dhe nëse ata mendojnë se kompania nuk po bën asgjë, besnikëria e tyre mund të shkatërrohet. Bullizmi ndikon absolutisht në rezultatin përfundimtar të kompanisë suaj.
Këtu janë disa gjëra që mund të bëni për të eleminuar bullizmin në zyrën tuaj:

Mos u bëni viktimë
Kur e kuptoni që jeni pre e një ngacmimi, mos rrini duarkryq. Shmangni personin dhe ndryshoni temë. Nëse shikoni dikë që po bie viktimë e bullizmit, atëherë mbështeteni atë, por mos  u bëni dramatik përpara tij, pasi kjo mund të shtojë panikun tek ai. Ata do ta vlerësojnë ndërhyrjen tuaj delikate. Shihni nëse ka ndonjë gjë që mund të bëni për të ndihmuar viktimën, ose për të parandaluar një ngjarje të përsëritur. Ndërtimi i një ure me viktimën ju bën të vlefshëm dhe të besueshëm në sytë e tyre dhe kjo mund të çojë në krijimin e një marrëdhënie të mirë me të.

Shmangni këto situata
Një ngacmues nuk ka gjasa të ndalet pa një ndërhyrje. Nëse jeni në nivel drejtues, ju keni përgjegjësi ndaj ekipit tuaj. Duke vepruar në një mënyrë të tillë, njerëzit gjithashtu mund t’ju perceptojnë si një person të besueshëm, tek i cili mund të mbështeten.

Neutralizojeni atë me humor
Përdorimi i humorit është çarmatues për bullizmin. Sigurohuni që humori të mos vijë në kurriz të viktimës ose të sigurojë një audiencë për ngacmimin. Nevojitet një humor pak i mprehtë kundrejt ngacmuesit. Një tjetër mundësi është t’i jepni ngacmuesit vëmendje dhe ta ironizoni pa e kuptuar, në mënyrë që ky ironizim t’i duket si një shenjë lavdërimi.

Lexo: Si të dalloni se punoni për një shef të tmerrshëm?

Kontrolloni sjelljen tuaj
Detyra juaj është që të suguroheni që të mos jeni ngacmues ndaj kolegëve tuaj. Mundohuni të kontrolloni sjelljen tuaj si një vëzhgues i jashtëm, duke kujtuar se edhe ngacmimi i paqëllimshëm mund të dëmtojë një ambient pune. Punonjësit që shkaktojnë bullizëm mund të lënë një njollë në kompaninë tuaj,  e cila është e vështirë të hiqet. Plus, kur punonjësit ndjehen të sigurt dhe të mbështetur, ata janë më të përkushtuar ndaj kompanive të tyre dhe të gatshëm të punojnë më shumë për të siguruar sukses.

Inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0