Si të krijoni biznesin tuaj me një furgon?


Puna sa vjen dhe bëhet më e rrallë. Në ditët e sotme ti duhet t’a ruash punën fort nëse nuk do të përballesh me papunësinë. Shumë njerëz kanë ngecur në një punë të cilën e urrejnë por janë të paaftë për t’u larguar prej saj kur mendojnë të ardhurat që marrin në fund të muajit. Është e dëmshme për shëndetin tuaj të bëni një punë që nuk iu pëlqen dhe është totalisht e panevojshme.

Varianti më i mirë do të ishte të drejtoje kompaninë tënde dhe kjo mund të realizohet me një furgon të thjeshtë dhe pak kreativitet.

Këto janë kompanitë që mund të filloni duke investuar për një furgon.

1. Kompani për transport mallrash

Në ditët e sotme falë zhvillimit të blerjeve online një kompani transporti është një variant që duhet marr në konsideratë. Këmbejeni makinën tuaj me një furgon dhe ju mund të filloni kompaninë tuaj të transportit apo mund t’a përdorni furgonin për të shpërndarë mallra për kompani të ndryshme. kompanitë e transportit janë të lehta për t’u menaxhuar dhe të thjeshta për t’u krijuar nëse bëni promovimin e duhur.

2. Kompani turizmi

Shumë njerëz dëshirojnë të udhëtojnë, por ata nuk mund t’i përballojnë shpenzimet. Kur njerëzit udhëtojnë në grupe ata e shohin më të leverdisshme të faturojnë një furgon në mënyrë që udhëtimi të jetë më i këndshëm dhe më pak i kushtueshëm.

Një furgon mjafon për të nisur kompaninë tuaj të udhëtimit.

Ju mund të organizoni udhëtime në destinacione të ndryshme për fëmijë, të rritur dhe në të njëjtën kohë të shihni vende të panjohura ndërkohë që punoni.

3. Shërbim taksi

Me një mini bus ju mund të transportoni deri në 17 njerëz në destinacione të ndryshme. Ju gjithashtu mund të transportoni fëmijë nëpër shkolla, punonjës të kompanive të ndryshme apo skuadra sporti gjatë tureve të tyre.

4. Shpërndarje ushqimi

Me një frigorifer të montuar në furgonin tuaj ju mund të shpërndani ushqime për kompani kateringu apo dyqane ushqimore. Përveç ushqimit mund të transportoni dhe lule për fermerët duke fituar të ardhura të qëndrueshme.

Ju gjithashtu mund të zgjeroni biznesin tuaj duke kultivuar vetë fruta e perime dhe t’i shpërndani ato për klientët, po për këtë fillimisht duhet të krijoni njohjet dhe klientelën tuaj.

Kompanitë e transportit janë kompanitë më të mira për t’u krijuar duke parë se sa i nevojshëm është transporti në çdo kohë. Prandaj nëse të është mërzitur makina jote e vjetër, bli një furgon dhe ktheje atë në biznes.

/Lifehack.org

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0