Si të fitoni vetëbesimin?


Shkruar nga Melisa Shehu Psikologe
Ka shumë shembuj njerëzish të cilët nuk kanë pasur rrethanat e duhura, por kanë arritur shumë sukses.

Disa kanë lindur në vende të thella, të pashpresa, disa të tjerë në familje pa të ardhura etj, por është pikërisht besimi në vete që i ka bërë të suksesshëm. Pra, ju nuk jeni i vetmi që rrethanat nuk ju favorizojnë. Duke menduar kështu do gjeni forcë dhe ju të përballeni me gjithçka për t’ja dalur.

  • Bëni një listë me gjërat që keni arritur, sado të vogla qofshin ato. Kështu do filloni të vlerësoni pak nga pak veten. Gjithashtu shkruani synimet tuaja, le të jetë ky një sekret i vogël me veten dhe bëni gjithçka mundeni për t’i arritur.
  • Kaloni kohë vetëm me veten tuaj. Në këtë mënyrë do reflektoni dhe do qetësoheni psikologjikisht. Njihni qenien e mrekullueshme që gjendet brenda jush dhe luftoni për t’i kthyer besimin.
  • Respektojeni veten sepse nëse nuk e bëni, nuk do ta bëjë askush tjetër për ju. Dështimet janë normale dhe këta dështime nuk duhet të vënë në diskutim vlerat tona.

Lexo: Pesë hapa për të motivuar punonjësit

  • Ne si qenie njerëzore e gjykojmë veten në bazë të standardit të përsosmërisë absolute. Në fakt, ajo që ka më shumë rëndësi është të përpiqesh. Beso se mundesh, përpjekja juaj do ju bëj të fitoni besimin në vete, duke ju bërë të ndiheni me vlera.
  • Shikoji të tjerët në sy dhe prano veten. Shpesh herë gjendemi para asaj që ne duam të jemi dhe jo para asaj që ne jemi vërtet. Kështu humbasim besimin e personalitetit tonë.  Ti je një qenie unike dhe joperfeksioni yt të bën perfekt, ndaj ndihu mirë dhe trego atë ç’ka vërtet je.
  • Duaj veten tënde ashtu siç do të doje të ishe i adhuruar nga të tjerët. Nëse doni veten tuaj, do menaxhoni më mirë emocionet, do flisni me me besim, do keni më shumë autoritet dhe kështu do fitoni besimin në vete.
  • Mos xhelozoni! Fokusohuni tek vetja dhe tek sukseset tuaja. Nese përqëndroheni tek të tjerët do humbisni dhe më shume besimin në vete dhe nuk do mundeni kurrë të jeni të suksesshëm.
  • Vishuni bukur! Krahas gjendjes së brendshme psikologjike, një faktor tjetër që ju ndihmon të fitoni besimin është veshja juaj. Përpiquni të visheni bukur, me stil, me ngjyra, ashtu siç ndiheni brenda vetes.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale