Si të bëjmë biznesin tonë të dallohet dhe të jemi krenarë për të - Business Magazine Albania

Si të bëjmë biznesin tonë të dallohet dhe të jemi krenarë për të

Disa biznese nuk u pëlqen të lavdërohen për arritjet e tyre. Ata nuk aplikojnë për çmime, që mund t’i vënë në qendër të vëmendjes, sepse nuk duan të shihen si mburravecë apo mendjemëdhenj.

Është mirë të jesh i përulur, por është e rëndësishme të jesh i njohur si ekspert në fushën tënde. Le ta pranojmë: askush nuk dëshiron të punojë me një kompani mesatare. Ne të gjithë duam të bëjmë biznes me novatorët, ata që vazhdimisht përmirësohen dhe i kalojnë kufijtë.

Por, si të vihet re puna juaj?

Çmime që ndërtojnë besueshmëri

Çmimet janë një mënyrë për të dalluar biznesin tuaj. Për t’u vënë re, duhet të bësh diçka vërtet të denjë për çmime. Çmimet e industrisë ose furnizuesit janë gjithashtu mbresëlënëse. Një grup industrie ose një organizatë profesionale zakonisht sponsorizon këto çmime.

Para se të aplikoni për ndonjë çmim, bëni kërkimet tuaja. Çfarë dini për organizatën sponsorizuese? A janë kriteret specifike dhe të kuptueshme? A ka një proces rigoroz? A janë gjyqtarët ekspertë të pavarur, apo individë që thjesht do të zgjedhin miqtë e tyre? A përfshin lista e fituesve të kaluar kompani të njohura dhe të respektuara? Nëse po, ju mund të tentoni të aplikoni. Së fundi, ka çmime të komunitetit. Shumë organizata jofitimprurëse njohin individë dhe kompani që “bëjnë mirë” dhe ndihmojnë në avancimin e programeve, ose misionit të tyre. Megjithatë, ky nuk duhet të jetë qëllimi juaj. Jepni pa pritur asgjë mbrapsht dhe mos e bëni nëse nuk kujdeseni vërtet për organizatën. Nëse jeni të kënaqur për arritjet tuaja, pranoni vlerësimet me përulësi.

Përmbajtje që të vë re

Shmangni informacionin e mërzitshëm dhe tipik. Askush nuk kujdeset për informacionin e detajuar historik. Në vend të kësaj, përqendrohuni në atë që të tjerët do ta konsiderojnë të shquar. A keni zhvilluar diçka unike? A keni arritur të gjeni një zgjidhje të thjeshtë për një problem kompleks? A po filloni apo po përcaktoni një industri krejtësisht të re? Jini krijues dhe tregoni një histori. Duhet kohë dhe vëmendje për të aplikuar për çmime.

Përhapni fjalën

Tregon fuqi të qëndrueshme kur jeni të njohur vazhdimisht dhe duhet të përfitoni nga lajmet. Sot, mediat sociale dhe komunitetet online mund të ndihmojnë në përhapjen e fjalës. Por, kjo nuk mund të ndodhë vetëm. Ju duhet të keni një rrjet social të krijuar dhe të kuptoni se për çfarë dëshironi të njiheni paraprakisht. Mund të bëni blog, ose të shpërndani përmbajtje që keni grumbulluar në kanalet përkatëse të komunikimit dhe pasi të keni marrë vëmendjen nga audienca sigurohuni t’i bëni njoftimet në kohë.

 

Të dish se si të shkosh pas çmimeve të rëndësishme të njohjes dhe më pas t’i përdorësh ato, mund të ndikojë në biznesin tuaj në planin afatgjatë. Ai shton besueshmërinë ndërsa zgjeroni shtrirjen tuaj në tregje të reja, rrit moralin dhe krenarinë e punonjësve. Dhe nëse po kërkoni të poziciononi biznesin tuaj për një blerje, bashkim ose shitje, vullneti i mirë që merrni nga njohja e bën firmën tuaj më të dëshirueshme dhe të shitshme.

Pra, filloni të aplikoni për çmime dhe kur të fitoni, vazhdoni dhe lavdërohuni. Nuk është gjë e keqe.

entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0