7 hapa thelbësorë për të përdorur efektivisht ChatGPT

Si ta përdorni efektivisht ChatGPT: 7 hapa thelbësorë për rezultatet më të mira

7 hapa si të përdorni efektivisht chat gpt

Nëse nuk e përdorni ChatGPT në mënyrë efektive, ai do të mbetet një mjet inovativ pa vlerë reale- thotë Lucas Pimentel, një AI developer. Do të krijoni gjëra të zakonshme e mesatare, jo vepra të mrekullueshme të vlefshme për t’u ndarë. Do të humbni më shumë kohë se sa do të kurseni. Faktori i ri do të zhduket shpejt dhe do të ktheheni në tavolinën e vizatimit, duke drejtuar biznesin tuaj në mënyrën manuale.
Çfarë është alternativa? Mësoni si ta përdorni atë  në mënyrë efektive.Si të kërkoni efektivisht ChatGPT-në në 7 hapa:

1.Caktoni një Rol:  ChatGPT mund të jetë gjithçka për të gjithë, kështu që tregoni se kush dëshironi që ai të jetë për ju. “Caktimi i një rolit për AI do t’i bëjë ata të marrin sjelljen e rolit që i caktoni.” Fillimisht duket kaq e thjeshtë, por shumë njerëz harrojnë këtë hap të parë.

2.Jepni një detyrë të qartë, përshkruese dhe të saktë

Thoni ChatGPT-ës se çfarë dëshironi që ai të bëjë. “Dua që ti [kërkesa], “ku kërkesa është” një detyrë e qartë, e përshkrueshme dhe e saktë “, këshilloi Pimentel. “Sa më të gjithanshëm të jetë thirrja juaj, aq më të mira do të jenë rezultatet.”

3.Siguro Kontekstin

Konteksti ka shumë rëndësi. Këtu është vendi ku Pimentel thotë që duhet, “të përfshini gjithçka në thirrjen tuaj që mendoni se do të ndihmojë ChatGPT të bëjë një punë më të mirë.” Kur Pimentel i kërkon AI të shkruajë për të, ai përfshin informacion mbi stilin e shkrimit që i pëlqen, qëllimin e tekstit dhe çdo informacion tjetër për të ndërtuar një përgjigje sa më të mirëstrukturuar. Në rast dyshimi, jepni më shumë kontekst. Bëhuni kreativë me historinë e prapaskenës dhe me detajet e informacionit. Kurrë nuk e dini se çfarë do të thotë materiale e shtuar për atë që prodhohet.

Lexo edhe :Pse Kompania Juaj Duhet të përdorë ChatGPT-4

4. Jep shembuj

Mos i tregoni vetëm kontekstin ChatGPT-ës, por tregoni atyre edhe shembuj. “Shembujt do të ndihmojnë AI të krijojë një stil dhe të bëjë pikërisht atë që dëshironi,” tha Pimentel. “Mbushini me shembuj të detyrave që dëshironi të arrini.”

5.Krijoni rregulla

Me njerëz dhe makina, ndjekja e rregullave prodhon rezultatet më të mira. Pimentel tha që shumica e njerëzve e lënë këtë pjesë mënjanë, sepse mendojnë se është e panevojshme, “por në fakt është faktor kyç për të marrë maksimumin nga modelët tuaj.” Këtu shkruani gjithçka që dëshironi që AI të bëjë.

6.Krijoni Kufizime

“Unë do të ndaj atë që dua që AI të bëjë dhe atë që nuk dua që ai të bëjë në dy udhëzime të ndryshme, sepse besoj që kjo jep rezultate më të mira,” tha Pimentel. Kështu, përveç se i tregoni AI rregullat, në hapin e fundit, tregoni atij çfarë duhet të shmangë. “Krijoni një listë kufizimesh për atë që nuk dëshironi që AI të bëjë.” ChatGPT do të gjejë mënyrë për të ndjekur kufizimet tuaja, kështu që provoni disa dhe shihni se si performon. Mund të redaktoni gjithmonë thirrjen tuaj për të gjeneruar përgjigjen nëse nuk shkon mirë, ose nëse doni të shtoni më shumë. Një njeri mund t’i injorojë ato, por një makinë nuk do ta bëjë.

7.Vlerëso dhe përsërit

Fundja, jini gati për të bërë ndryshime. “Rrallë do të krijojë thirrjen perfekte për të automatizuar një detyrë që i merr kohë nga fillimi,” tha Pimentel. Prandaj keni durim. Pimentel e di që ky proces është iterativ, kështu që pas çdo seti rezultatesh, vlerësojini, bëni ndryshime në thirrjen tuaj dhe shihni nëse mund të merrni rezultate më të mira.

Forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0