Pse Kompania Juaj Duhet të përdorë ChatGPT-4 - Business Magazine Albania

Pse Kompania Juaj Duhet të përdorë ChatGPT-4

Nëse investoni miliarda dollarë në kërkime, kohë dhe mund për të zhvilluar një sistem inteligjence artificiale, pritet që ai të kryejë detyra komplekse me një sofistikim të barabartë (ose shpesh herë më të madh) me ekspertizën njerëzore.Kjo vlen gjithashtu për përpunimin e gjuhës natyrale (NLP), ku sistemet e AI do të jenë në gjendje të kuptojnë dhe të gjenerojnë biseda të ngjashme me ato të njeriut. Megjithatë, nëse ndonjë model IA ose chatbot mund të bëjë më shumë se modele tradicionale të NLP, ai është ChatGPT-4.

Nëse po lexoni këtë, sigurisht  kuptohet se po përgatiteni për revolucionin e chatbot-ëve IA. Le të flasim pak për versionin më të ri të ChatGPT.

Përmbledhje e ChatGPT-4

OpenAI, një laborator kërkimor i IA-së me bazë në San Francisco, i cili mori më shumë se 1 miliard dollarë financim për operacionet e tij të mësimit automatik në vitin 2022, duke e bërë startup-in më të financuar me IA në botë. Pjesë e këtij investimi u përdor për të zhvilluar GPT-4, një model NLP i avancuar.

ChatGPT-4 është një version i avancuar i modelit të hapur GPT. Ai trajnohet në një bazë të më të madhe të të dhënave dhe përdor një kodues Transformer më të fuqishëm për të përpunuar hyrjen e gjuhës natyrale.

Rezultati? Saktësi në kuptimin e pyetjeve të përdoruesit, kohë më të shpejtë përgjigjesh dhe aftësi të përmirësuara në kuptimin e gjuhës natyrale (NLU), në krahasim me shabllonet e lira të ChatGPT.

Lexo:Finlanda dëshiron të ndalojë përdorimin e telefonave nëpër shkolla

Përveç kësaj, ai mbështet shumë gjuhë, kështu që të njëjti chatbot mund të përdoret në nivel global pa ndihmë të shtuar nga zhvilluesit ose përdoruesit. GPT-4 është një version i avancuar i modelit origjinal GPT me aftësi të specializuara për kuptimin dhe gjenerimin e bisedave.

Me një abonim GPT Plus, mund të keni avantazhe (me një limit të përdorimit), duke përfshirë:

1. Aftësitë e NLU (kuptimit të gjuhës natyrale) – ky model inkorporon tekst ose fjalë në të dhëna të strukturuara dhe ekstrakton fakte.
2. Analizë e ndjenjave dhe zbulimeve të emocioneve të integruara – një proces që ekstrakton mendime, emocione dhe qëndrime nga teksti.
3. Mbështetje me shumë gjuhë – më shumë se 50 gjuhë, duke përfshirë anglishten, spanjishten, frëngjishten, gjermanishten, kinezishten, japonezishten dhe arabishten.
4. Zbulimi i entiteteve: Procesi i identifikimit dhe klasifikimit të entiteteve (informacione kyçe) brenda tekstit.
5. Menaxhimi i rrjedhës së dialogut: Aftësi shumë natyrale për të biseduar.
6. Biseda komplekse: Duke ruajtur kontekstin e bisedës, GPT-4 mund të trajtojë biseda më të gjata dhe më komplekse.

Thjesht të themi, GPT-4 është një version i avancuar i modelit origjinal GPT i projektuar për aplikacione IA të bisedave. Ai përdor të dhëna nga dialogjet e chatbot-ëve për të kuptuar se si komunikojnë njerëzit në një bisedë dhe mund të trajnohet për çdo detyrë lidhur me NLU-në.

 

INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0