Si po fitojnë para grupet mafioze italiane duke shfrytëzuar krizën sociale dhe ekonomike prej Covid-19 - Business Magazine Albania

Si po fitojnë para grupet mafioze italiane duke shfrytëzuar krizën sociale dhe ekonomike prej Covid-19

Kriza sociale dhe ekonomike e krijuar prej pandemisë shëndetësore Covid-19 po kapitalizohet në Itali nga një grup mafioz i quajtur Camorra. Një milion njerëz kanë hyrë në varfëri, ndërsa 8 milion të tjerë janë përkohësisht të papunë.

Kamorra e ka parë si një mundësi për t’u ofruar ‘nevojtarëve’, kur nuk mund të marrin mbështetjen e shtetit. Euronews shkoi në Scampia, një nga lagjet më të pafavorshme në Napoli, për të zbuluar më shumë.

Një banor i zonës me emrin Marco, (emri i të cilit ne kemi ndryshuar) arriti të kthehej në punë pas bllokimit. Sidoqoftë, ai dhe familja e tij punojnë në të zezë në Scampia. “Ne jemi pesë persona dhe jetojmë me pothuajse asgjë me 200-250 euro në muaj. Ne vijmë këtu dy herë në javë të fitojmë diçka,” tha ai.

Më parë, Marco ka punuar si një farkëtar me babanë e tij deri në vitin 1996. Që atëherë, ai ka bërë të gjitha llojet e punëve, por kurrë nuk i ka deklaruar ato. “Është si humbje, sinqerisht. Puna nëntokësore nuk është e mirë, por njeriu duhet ta bëjë atë në mënyrë që të mbijetojë,” shpjegoi ai.

Marco kërkoi strehimin e këshillave në 2012, por nuk e ka marrë. Ai u zhvendos në një banesë në një nga të lagjet e quajtur Velei dhjetë vjet më parë. “Për fat të mirë, unë jam në gjendje të kursej disa para këtu. Unë nuk jam krenar për këtë, por unë nuk paguaj qira, as energji elektrike. Kjo është mënyra e vetme që mund të mbijetojmë. Nëse do të duhej të prisnim shtetin, ne do të kishim vdekur urie. Ata nuk vijnë këtu për të parë se çfarë është e mirë dhe çfarë e keqe. Ata na braktisën”tha ai.

Njerëz si Marco janë bërë pre e lehtë për grupet mafioze, pasi prokurori kombëtar antimafia, Federico Cafiero De Raho, shpjegoi: “Varfëria është zona e parë e ndërhyrjes për grupet e ndryshme mafioze italiane, si për rekrutimin ashtu edhe për të fituar fuqi sociale. “Ka të rinj që mendojnë se mbështetja e ofruar nga Kamorra ishte mënyra e vetme për të përmbushur nevojat themelore të mbijetesës për familjet e tyre,” tha ai.

Ndërsa qeveria italiane është kritikuar për mungesën e mbështetjes sociale, zbatimi i ligjit ka qenë i fortë për vite. Pas bllokimit, policia priste një rritje të veprimtarisë kriminale dhe ishte në gatishmëri, siç shpjegoi Alfredo Fabbrocini, kreu i policisë në Napoli.

“Ne kemi një strategji fleksibël. Ai ndryshon me të njëjtin ritëm, modele të krimit të organizuar ndryshojnë, por ne gjithashtu përpiqemi të parashikojmë lëvizjet e tyre. Ne përpiqemi të kuptojmë nga rruga se si Kamorra po adapton veprimtarinë e saj dhe përpiqemi ta ndalojmë atë. “Kamorra nuk ka fituar forcë nga bllokimi. Përpiqet të diversifikojë aktivitetin e saj kriminal pasi duhet të fitojë para. Nuk është më e fortë”, shtoi ai.

Mendohet se grupet mafioze italiane fitojnë mbi 30 miliardë euro çdo vit, pikërisht përmes trafikut të drogës. Kamorra duhet të gjejë kanale financiare për të fshehur paratë e saj dhe mënyra më e lehtë është përmes bizneseve, kështu që grupet u japin hua para atyre që luftojnë, edhe kur kreditë e tyre të paligjshme nuk mund të kthehen.

“Kur paratë nuk mund të kthehen, Kamorra përfiton nga kjo. Për shkak të parave që Kamorra mund të fitojë me menaxhimin e biznesit. Nga ai moment, Kamorra do ta përdorë atë kompani si një kanal për të pastruar paratë e veta të paligjshme,” Tha Alfredo Fabbrocini.

Shantazhi ka rifilluar gjithashtu në krye të lëkundjeve të huasë, me Camorra mbledh paratë e mbrojtjes, të njohur si pizzo, sapo të hiqet bllokimi. Rosario është gjithashtu një ish-viktimë e rekrutimit. Sot me shoqatën e tij, ai ndihmon sipërmarrësit e tjerë që të flasin. Ai thotë se shumë pak guxojnë të sfidojnë Kamorrën. As për të nuk ishte e lehtë.

“Deri në vitet 1996-97 babai im pagoi mijëra euro, por ai nuk tregoi asgjë në shtëpi. Kur e morra biznesin, zbulova se çfarë po ndodhte. Për vitet e para unë pagova nga frika. Pastaj , në 2005 vendosëm të krijojmë një shoqatë dhe unë paraqita ankesën time të parë. Unë bëra 18 ankesa që çuan në gjashtë arrestime në gjashtë raste të ndryshme dhe në gjashtë vende të ndryshme pune në Napoli, “tha ai.

Agjencitë e zbatimit të ligjit presin nivele rekorde të kësaj veprimtarie deri në fund të gushtit, ndërsa kamata mund të rritet deri në 30 për qind këtë vit për shkak të pandemisë së coronavirusit. Për t’iu përgjigjur këtij krimi, shoqata SOS Impresa, ka bashkuar shoqatat e biznesit, dhe institucionet qeveritare për të ndihmuar rreth “sulmit” kundër Camorras.

Ekspertët kanë frikë se Italia Jugore përballet me një situatë të tillë të gjatë si rezultat i Covid-19 dhe ndryshe nga Veriu, ka shumë më shumë pabarazi sociale dhe që nuk po adresohet.

EURONEWS

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0