Si po fitojnë para grupet mafioze italiane duke shfrytëzuar krizën sociale dhe ekonomike prej Covid-19

Kriza sociale dhe ekonomike e krijuar prej pandemisë shëndetësore Covid-19 po kapitalizohet në Itali nga një grup mafioz i quajtur Camorra. Një milion njerëz kanë hyrë në varfëri, ndërsa 8 milion të tjerë janë përkohësisht të papunë.

Kamorra e ka parë si një mundësi për t’u ofruar ‘nevojtarëve’, kur nuk mund të marrin mbështetjen e shtetit. Euronews shkoi në Scampia, një nga lagjet më të pafavorshme në Napoli, për të zbuluar më shumë.

Një banor i zonës me emrin Marco, (emri i të cilit ne kemi ndryshuar) arriti të kthehej në punë pas bllokimit. Sidoqoftë, ai dhe familja e tij punojnë në të zezë në Scampia. “Ne jemi pesë persona dhe jetojmë me pothuajse asgjë me 200-250 euro në muaj. Ne vijmë këtu dy herë në javë të fitojmë diçka,” tha ai.

Më parë, Marco ka punuar si një farkëtar me babanë e tij deri në vitin 1996. Që atëherë, ai ka bërë të gjitha llojet e punëve, por kurrë nuk i ka deklaruar ato. “Është si humbje, sinqerisht. Puna nëntokësore nuk është e mirë, por njeriu duhet ta bëjë atë në mënyrë që të mbijetojë,” shpjegoi ai.

Marco kërkoi strehimin e këshillave në 2012, por nuk e ka marrë. Ai u zhvendos në një banesë në një nga të lagjet e quajtur Velei dhjetë vjet më parë. “Për fat të mirë, unë jam në gjendje të kursej disa para këtu. Unë nuk jam krenar për këtë, por unë nuk paguaj qira, as energji elektrike. Kjo është mënyra e vetme që mund të mbijetojmë. Nëse do të duhej të prisnim shtetin, ne do të kishim vdekur urie. Ata nuk vijnë këtu për të parë se çfarë është e mirë dhe çfarë e keqe. Ata na braktisën”tha ai.

Njerëz si Marco janë bërë pre e lehtë për grupet mafioze, pasi prokurori kombëtar antimafia, Federico Cafiero De Raho, shpjegoi: “Varfëria është zona e parë e ndërhyrjes për grupet e ndryshme mafioze italiane, si për rekrutimin ashtu edhe për të fituar fuqi sociale. “Ka të rinj që mendojnë se mbështetja e ofruar nga Kamorra ishte mënyra e vetme për të përmbushur nevojat themelore të mbijetesës për familjet e tyre,” tha ai.

Ndërsa qeveria italiane është kritikuar për mungesën e mbështetjes sociale, zbatimi i ligjit ka qenë i fortë për vite. Pas bllokimit, policia priste një rritje të veprimtarisë kriminale dhe ishte në gatishmëri, siç shpjegoi Alfredo Fabbrocini, kreu i policisë në Napoli.

“Ne kemi një strategji fleksibël. Ai ndryshon me të njëjtin ritëm, modele të krimit të organizuar ndryshojnë, por ne gjithashtu përpiqemi të parashikojmë lëvizjet e tyre. Ne përpiqemi të kuptojmë nga rruga se si Kamorra po adapton veprimtarinë e saj dhe përpiqemi ta ndalojmë atë. “Kamorra nuk ka fituar forcë nga bllokimi. Përpiqet të diversifikojë aktivitetin e saj kriminal pasi duhet të fitojë para. Nuk është më e fortë”, shtoi ai.

Mendohet se grupet mafioze italiane fitojnë mbi 30 miliardë euro çdo vit, pikërisht përmes trafikut të drogës. Kamorra duhet të gjejë kanale financiare për të fshehur paratë e saj dhe mënyra më e lehtë është përmes bizneseve, kështu që grupet u japin hua para atyre që luftojnë, edhe kur kreditë e tyre të paligjshme nuk mund të kthehen.

“Kur paratë nuk mund të kthehen, Kamorra përfiton nga kjo. Për shkak të parave që Kamorra mund të fitojë me menaxhimin e biznesit. Nga ai moment, Kamorra do ta përdorë atë kompani si një kanal për të pastruar paratë e veta të paligjshme,” Tha Alfredo Fabbrocini.

Shantazhi ka rifilluar gjithashtu në krye të lëkundjeve të huasë, me Camorra mbledh paratë e mbrojtjes, të njohur si pizzo, sapo të hiqet bllokimi. Rosario është gjithashtu një ish-viktimë e rekrutimit. Sot me shoqatën e tij, ai ndihmon sipërmarrësit e tjerë që të flasin. Ai thotë se shumë pak guxojnë të sfidojnë Kamorrën. As për të nuk ishte e lehtë.

“Deri në vitet 1996-97 babai im pagoi mijëra euro, por ai nuk tregoi asgjë në shtëpi. Kur e morra biznesin, zbulova se çfarë po ndodhte. Për vitet e para unë pagova nga frika. Pastaj , në 2005 vendosëm të krijojmë një shoqatë dhe unë paraqita ankesën time të parë. Unë bëra 18 ankesa që çuan në gjashtë arrestime në gjashtë raste të ndryshme dhe në gjashtë vende të ndryshme pune në Napoli, “tha ai.

Agjencitë e zbatimit të ligjit presin nivele rekorde të kësaj veprimtarie deri në fund të gushtit, ndërsa kamata mund të rritet deri në 30 për qind këtë vit për shkak të pandemisë së coronavirusit. Për t’iu përgjigjur këtij krimi, shoqata SOS Impresa, ka bashkuar shoqatat e biznesit, dhe institucionet qeveritare për të ndihmuar rreth “sulmit” kundër Camorras.

Ekspertët kanë frikë se Italia Jugore përballet me një situatë të tillë të gjatë si rezultat i Covid-19 dhe ndryshe nga Veriu, ka shumë më shumë pabarazi sociale dhe që nuk po adresohet.

EURONEWS

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale