Si njerëzit emocionalisht inteligjentë përdorin rregullin e Mark Twain për t'u bërë më bindës?! - Business Magazine Albania

Si njerëzit emocionalisht inteligjentë përdorin rregullin e Mark Twain për t’u bërë më bindës?!

Kjo është një histori për tri gjëra të lidhura: inteligjencën emocionale, autorin legjendar amerikan Mark Twain dhe artin për të arritur te pika kyçe.

Ka disa mënyra të zakonshme që njerëzit e zgjuar minojnë qëllimet e tyre dhe tradhtojnë mungesën e inteligjencës emocionale kur duan të bindin të tjerët që t’i ndihmojnë të arrijnë diçka.

  • Së pari, ata nuk arrijnë të artikulojnë objektivat e tyre të sakta.
  • Së dyti, ata fokusohen aq shumë në atë që duan të thonë, sa neglizhojnë të marrin në konsideratë se si mesazhi i tyre do të bjerë në veshët e njerëzve të tjerë.
  • Së fundi, ata ngatërrojnë udhëzimet dhe gjarpërojnë ndërsa flasin, në mënyrë që të jetë e paqartë saktësisht se çfarë shpresojnë se do të bëjnë njerëzit e tjerë.

E gjithë kjo është një recetë për konfuzion, edhe kur të gjithë kanë qëllimet më të mira. Pra, njerëzit emocionalisht inteligjentë mësojnë të përqafojnë një zakon të thjeshtë mashtrues që i ndihmon ata të kapërcejnë të tre kurthet.

Le të përdorim kontributin e Twain për ta ilustruar. Vjen nga një prej citimeve të tij më të famshme, veçanërisht nga një letër që ai supozohet se i shkroi një miku më shumë se 150 vjet më parë.

Versioni popullor i citatit: Nëse do të kisha më shumë kohë, do të kisha shkruar një letër më të shkurtër.

Disa mund të diskutojnë nëse ai e tha pikërisht kështu, ose nëse në të vërtetë po parafrazonte diçka që Blaise Pascal kishte shkruar më parë, në frëngjisht.

Ardhja me një mesazh të mirë kërkon kohë, por ta përpunosh me të vërtetë atë duke e redaktuar, për ta thënë ndryshe, dhe duke u siguruar që është i lidhur në mënyrë efikase me rezultatet tuaja përfundimtare të dëshiruara, mund të marrë shumë më tepër kohë.

Është e vërtetë për librat, dhe është e vërtetë kur bëhet fjalë për komunikimin strategjik në një mënyrë emocionalisht inteligjente.

Për shembull: Le të themi se po konsideroni një mundësi të mrekullueshme për biznesin tuaj, por gjithashtu përballeni me sfida.

Ndoshta keni shans të merrni një punë të konsiderueshme për një klient të ëndrrave. Në të njëjtën kohë, po përballeni me mungesë të personelit dhe një pandemi dhe do t’ju nevojiten përpjekjet më të mira të të gjithëve për ta bërë atë të funksionojë.

Jeni shumë të emocionuar dhe dëshironi të emociononi ekipin tuaj.

Lideri mesatar mund të mbledhë ekipin dhe të shpjegojë pse është një mundësi kaq e madhe për kompaninë dhe pse kjo është koha që të gjithë duhet të bashkohen dhe të ngrihen në këtë rast.

Udhëheqësi emocionalisht inteligjent, megjithatë, kornizon gjithçka nga këndvështrimi i ekipit të tij ose të saj:

  • çfarë do të thotë mundësia për të gjithë së bashku,
  • çfarë do të thotë për kontribuuesit individualë, dhe
  • çfarë nevojitet në mënyrë specifike nga secili person për të arritur qëllimin.

Pjesa e vështirë është se duhet më shumë kohë për të menduar për të gjitha këto këndvështrime dhe për të krijuar mesazhin e duhur. Mund t’ju duhet edhe t’i segmentoni gjërat më mirë, në mënyrë që të mos përpiqeni t’i komunikoni të gjithëve gjithçka menjëherë.

Mbi të gjitha këto, ju keni sfidën për të qenë preçizë. Por, kur bëhet siç duhet, ju gjithashtu merrni përfitimin e të qenit shumë më të prirur për të arritur qëllimet tuaja përfundimtare.

Kjo është pjesë e asaj që është në të vërtetë inteligjenca emocionale: të bëheni të vetëdijshëm për emocionet tuaja dhe emocionet e njerëzve të tjerë dhe më pas shfrytëzimi i tyre për t’i bërë më të mundshme për të arritur qëllimet tuaja përfundimtare.

Ka një vend në lidership dhe në jetë për mendjemadhësinë. Ndonjëherë, ju duhet të shkruani gjithçka që dini, madje vetëm për të zbuluar se çfarë mendoni me të vërtetë. Megjithatë, ndonjëherë heshtja flet shumë. Marrja e kohës për të hequr shumë gjëra që mund të dëshironi të thoni (sepse jeni duke menduar emocionalisht) për t’i bërë më të paharrueshme ato që vërtet duhet të thoni, bën dallimin midis konfuzionit dhe qartësisë.

Pra, ndiqni rregullin Mark Twain për t’u bërë jashtëzakonisht bindës. Hartoni rrugën emocionalisht inteligjente dhe gjeni kohë për të shkruar letrën më të shkurtër.

Mos u habisni nëse zbuloni se përpjekja shtesë shpërblehet, pasi largoni pengesën e keqkuptimit nga bisedat tuaja më të rëndësishme.

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0