Si një pilulë e vetme mund të shërojë Covid - Business Magazine Albania

Si një pilulë e vetme mund të shërojë Covid

Në dy ndërtesa anonime të kompanisë Pfizer, një në SHBA dhe një në Belgjikë, po zhvillohet një eksperiment i jashtëzakonshëm. Deri në 60 vullnetarë, të gjithë të rritur me jetë të shëndetshme, të moshës 18 deri në 60 vjeç, po marrin pilulën e parë të krijuar posaçërisht për të ndaluar SARS-CoV-2.

Nëse prova është e suksesshme, ka të ngjarë që një kurë në shtëpi për Covid-19 do të vihet në dispozicion më vonë këtë vit. Molekula që po testohet është një antiviral i koduar PF 07321332. Klasifikuar si një “frenues i proteazës”, ai është formuluar për të sulmuar “shtyllën kurrizore” të virusit SARS-Cov-2 dhe për ta ndaluar atë të zhvillohet te hundët, fyti dhe mushkëritë.

Pfizer po qëndron në heshtje në lidhje me detajet e testeve laboratorike që ka përfunduar, por thotë se ka vërtetuar “aktivitet të fuqishëm antiviral in vitro kundër SARS-CoV-2” si dhe aktivitet kundër koronavirusëve të tjerë.

“Ne kemi hartuar PF-07321332 si një terapi të mundshme orale që mund të përdoret në shenjën e parë të infeksionit, pa kërkuar që pacientët të shtrohen në spital ose në kujdesin kritik”, tha Mikael Dolsten, zyrtari kryesor shkencor në Pfizer. Deri më sot, ilaçi nuk është administruar tek njerëzit. Siguria e ilaçit është studiuar tek kafshët dhe nuk janë parë rreziqe të rëndësishme.

Nxjerrja e një ilaçi të ri në treg është një proces i gjatë dhe i vështirë, dhe edhe nëse PF-07321332 konstatohet se tolerohet mirë nga njerëzit, do të duhet të ndiqen provat zyrtare të fazës 3 për të vërtetuar nëse ilaçi funksionon kundër njerëzve të ekspozuar ndaj SARS-CoV-2.

TELEGRAPH

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0