Si ndikon radha e lindjes në shanset për të patur sukses?


Psikologu Joseph Burgo shpjegon se si radha e lindjes ndikon në shanset për sukses në jetën e mëvonshme.

Mendoj se fëmija më madh ndihet i nxitur për të provuar denjësinë e tij ndaj prindërve dhe botës, gjë që mund të çojë në një lloj ambicie. Nga ana tjetër, në mënyrë të kundërt, kjo mund të çojë në një lloj apatie. Nuk do të provojë gjë, sepse konkurrenca për vëmendjen e prindërve është shumë e ashpër.

Hulumtimi më i fundit në zhvillimin e vetëvlerësimit e vendos periudhën kritike në dy vitet e para të jetës dhe është rrënjosur në angazhimin e plotë nga kujdestari kryesor – zakonisht nëna. Ata që lindin të parët marrin shumë angazhim, apo jo? Sepse ata janë objekt i vetëm i vëmendjes së nënës së tyre.

Pra, mund të imagjinoni se fëmija i parë ka tendencë të ketë nivele më të larta vetëvlerësimi dhe si rezultat të jetë më i suksesshme në jetë.

Gjithashtu me kalimin e kohës, pasi lindin shumë fëmijë në familje, prindërit kanë më pak kohë për t’u angazhuar në ndërveprim të vazhdueshëm. Dhe sidomos në familje të mëdha, disa nga fëmijët ndrydhen në vetvete dhe kalojnë pjesën tjetër të jetës duke u ndjerë të humbur, si në kërkim të një ndjenje kuptimi dhe qëllimi në jetën e tyre.

burimi: BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale