Si mund të shisni më shumë, e me çmime të larta ?


Kush është Scott Sorrell? E quajnë ndryshe “Z. Rrit çmimet” (Mr. Charge Higher Prices). Ai ka identifikuar mbi 80 teknika, metoda dhe strategji të ndryshme për t’i bërë klientët të paguajnë më shumë se sa mendonin, e megjithatë të mbeten të lumtur që e bënë këtë. Ai trajnon ekipet e shitjes në SHBA dhe zhvillon trajnime ndërkombëtare. Ka punuar me shumë nga kompanitë më të mira të botës, duke përfshirë Cisco Systems, MetLife, BMW, Rawlings, 3M dhe shumë të tjerë.

Tek të dy trajnimet e tij me temë “Shitjet, Influenca në biznes dhe Real Estate” që u organizuan më datat 16 dhe 17 Tetor në hotel Plaza, kishte mbi 400 pjesëmarrës dhe përfaqësues biznesi të interesuar për të dëgjuar idetë e tij.

Gjatë trajnimeve Scott Sorrell ndau me audiencën ide inovative, teknika dhe strategji të reja shitjesh që ndihmojnë shitësit dhe drejtuesit e bizneseve si të kenë më shumë influencë tek klientët, të gjenerojnë më shumë shitje në mënyrë të vazhdueshme dhe të rrisin çmimet – dhe përsëri klientët blejnë e të mbeten të kënaqur.

/Artikulli u publikua më parë në faqen 27 të numrit 18 të revistës Business Magazine Albania. Ju mund të Shfletoni Këtu

Ja disa nga pyetjet, të cilave Scott Sorrel u dha përgjigje gjatë intervistës së zhvilluar për Business Magazine:

  • Cilat janë aftësitë kryesore të shitësve të suksesshëm dhe si mund t’i zhvillojmë këto aftësi?
  • Cilat janë disa nga teknikat si mund t’i rrisim çmimet dhe përsëri t’i influencojmë klientët të mbeten të kënaqur për blerjet e tyre?
  • Si mund t’i gjenerojmë më shumë klientë të pëlqejnë, besojnë dhe të blejnë produktet/shërbimet tona?
  • Si mund të prezantojmë shërbimet tona në mënyrën më efektive për të rritur shitjet?

Shiko intervistën duke klikuar në videon më poshtë:

Trajnimet e Scott Sorrell në hotel Plaza u mundësuan nga organizata profesionale Sotmëria dhe nga agjencia imobiliare Mei Realty.

Artikulli u publikua më parë në faqen 27 të numrit 18 të revistës Business Magazine Albania. Business Magazine Albania është revista e parë dixhitale me përmbajtje origjinale në shqip të orientuar nga fusha e biznesit. Ju mund të Shfletoni Këtu nr. 18 të saj.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale