Si Mark Cuban filloi me vetëm 60 dollarë në xhep dhe u bë një miliarder? - Business Magazine Albania

Si Mark Cuban filloi me vetëm 60 dollarë në xhep dhe u bë një miliarder?


Më 4 korrik, Mark Cuban ka shkruar në Twitter se ishte përvjetori i datës kur u nis nga Universiteti Indiana në Bloomington “me 60 dollarë, me një të çarë në dyshemenë, me një shishe naftë në bagazh dhe një dysheme për të fjetur në Dallas.”

Pak ditë më vonë, Cubani, vetëm 23 vjeç, hyri në një apartament me pesë dhoma gjumi prej 600 dollarësh me pesë djem të tjerë.

Lexoni: Mark Cuban: “Ja cila do të jetë aftësia numër një që do iu nevojitet në 10 vitet e ardhshme”

Përveç se nuk kishte para, Cuban kishte dhe borxhin e kredisë studentore për të shlyer.

Por, si u bë Cubani miliarderi që është sot?

“Nuk kisha asgjë, kështu që nuk kisha asgjë për të humbur, apo jo?”, Thotë Cubani. Në Dallas, ai u fut në një kompani të quajtur Your Business Software. “Kam shitur software dhe u shkarkova nga puna,” thotë Cubani, në Arianna Huffington’s The Go Up Global Podcast.

“U shkarkova sepse ai donte që unë të hapja dyqanin. Ishte një dyqan software-ësh me pakicë – duhej të fshija dyshemenë, të sigurohesha që dritaret ishin të pastra dhe që dyqani të ishte i hapur në kohë.

“Jam larguar dhe më kanë shkarkuar nga tre punë”, thotë Cubani në “Shark Tank” të ABC-së, ku ai është pjesë e jurisë.

Por eksperienca që unë përfitova nuk u venit.

Cubani nuk kishte qenë kurrë në fushën e teknologjisë. Ai madje ka marrë mësime për përdorimin e kompjuterëve.

“Por kur u futa në një nga punët e mia të para ku përdorja teknologjinë, ishte shumë e mrekullueshme. Mund të qëndroja 7, 8 orë pa pushim duke menduar se ishin vetëm 10 minuta, sepse përqëndrohesha kaq shumë dhe me kaq entuziazëm dhe më pëlqente me të vërtetë shumë. Dhe kështu kuptova se mund të jem vërtetë i mirë në teknologji.”

Cubani filloi biznesin e tij, MicroSolutions, por e shiti atë në CompuServe për 6 milionë dollarë në vitin 1990.

Pesë vjet më vonë, Cuban dhe një shok i tij, Todd Wagner, krijuan një shërbim audio streaming në internet të quajtur Broadcast.com, në mënyrë që të mund të dëgjonin lojërat Hoosiers në Teksas. Yahoo bleu biznesin në vitin 1999 për 5.9 miliardë dollarë.

Cuban tani zotëron ekipin e basketbollit të Dallas Mavericks dhe është një investitor në “Shark Tank“.

Si një miliarder, Cubani ende qëndron në krye të asaj që po ndodh në industrinë e teknologjisë. Aktualisht është duke marrë mësime të programimit kompjuterik Python dhe duke lexuar “Machine Learning for Dummies.”

Lexoni: Mark Cuban zbulon aftësinë që e bëri atë milioner (dhe që çdokush mund ta mësojë)

Por këto ditë, ai nuk ka të njëjtin zjarr si kur e kishte me vetëm 60 dollarë në xhepin e tij.

Cuban thotë se niveli i suksesit të tij është i qartë, por tani ai e ka humbur atë entuziazëm, pasi mund të mendojë për 50 biznese që mund të fillojë tani … por ai nuk mund të heqë dorë nga koha në shtëpi dhe e gjithë kjo që po i ndodh. Pra, ky është lloji i tregtisë ku ai nuk bën kompromise.

burimi: CBNC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0