Si i shton sporti vlerë shoqërisë?! - Business Magazine Albania

Si i shton sporti vlerë shoqërisë?!

sporti

Nëpërmjet sipërmarrjes, bamirësisë dhe politikës, sportistët mund të na çojnë të gjithëve në një shoqëri më të mirë.

Sporti ndërton karakterin dhe ky është thelbi i asaj që e bën një qytetar të mirë. Sepse të kesh një karakter të mirë krijon më shumë liderë dhe modele në shoqëri. Dhe kjo ndihmon më shumë njerëz.

Udhëheqja e mirë përpiqet të identifikojë se çfarë është e gabuar dhe përpiqet të bëjë më mirë për drejtësinë e të gjithëve. Modelet më të mira dallojnë mundësitë dhe udhëheqin rrugën drejt gjetjes së zgjidhjeve të problemeve përmes sipërmarrjes sociale dhe të biznesit. Ata krijojnë punësim dhe shikojnë jashtë kornizave për të zgjidhur problemet.

Lexoni: Samsung dhe upday prezantojnë një aplikacion të ri emocionues të lajmeve eSports

Një shembull i tillë është basketbollisti i madh Michael Jordan.

Pasi ishte një fitues serial i Kampionatit NBA dhe njeriu më i famshëm në sportin e tij, ai përdori aftësinë e tij për të tërhequr njerëzit në sipërmarrjen e tij. Fillimisht, ai u bë fytyra e atleteve Nike Air dhe më pas mori pronësinë e Charlotte Bobcats pasi pagoi rreth 175 milionë dollarë për organizatën. Dhe ata punësuan shumë njerëz dhe u kujdesën për shumë atletë gjithashtu.

Shumë yje të sportit krijojnë markën e tyre dhe fitojnë para nga kjo dhe japin mbrapsht edhe përmes bamirësisë.

Derek Jetter i Baseball-it krijoi bamirësinë e tij gjatë sezonit të tij në 1996 me New York Yankees. Fondacioni Turn 2 u krijua për të motivuar të rinjtë që të largohen nga droga dhe alkooli dhe në vend të kësaj të adoptojnë stile jetese të shëndetshme. Jetter e filloi këtë bamirësi pasi kishte parë se babai i tij u bë këshilltar për abuzimin me drogën dhe alkoolin dhe e dinte se do të bënte diçka të mirë për njerëzit.

Pastaj disa drejtues sportivë shkojnë në një rrugë tjetër.

Pikërisht këtu ngrihen mundësitë politike dhe yjet e sportit shpesh zgjodhën të konkurrojnë në atë fushë, në vend që të çojnë përpara rolin e tyre drejtues dhe të përpiqen t’u japin diçka mbrapsht atyre që i ndjekin.

Për shembull, bodybuilderi Arnold Schwarzenegger la aktrimin dhe u bë guvernator i Kalifornisë për disa kohë. Fillimisht ai u bë i suksesshëm në detyrë duke shfuqizuar një rritje të tarifës së regjistrimit të automjeteve, por pas një kohe nismat e tij të ndryshme në detyrë nuk ishin aq të pëlqyera nga votuesit. Megjithatë, karakteri ishte i nevojshëm që Schwarzenegger të provonte këtë karrierë të re politike. Jordan dhe Jetter patën sukses në fushat e tyre të adoptuara për të qenë të fortë në vendimet e tyre për të udhëhequr në fusha të tjera larg sportit.

Fjalori i Kembrixhit e përcakton karakterin si: “Kombinimi i veçantë i cilësive në një person ose vend që i bën ata të ndryshëm nga të tjerët.”

Dhe sportistët më të mirë shpesh kanë karakteristika që i dallojnë jo vetëm në sportin e tyre, por edhe në jetë.

Një tipar i tillë është ai i vetëdisiplinës.

Të qenit në gjendje të vendosin se duan të arrijnë diçka dhe më pas të mbajnë kokën ulur dhe ta bëjnë atë të ndodhë është një tipar i admirueshëm që ndajnë shumë sportistë. Ata e kuptojnë këtë dhe shikojnë talentet më të mira sportive në fushën e tyre dhe adoptojnë një qasje të ngjashme të disiplinuar. Gjëra të tilla si gjumi në kohë dhe ngrënia e ushqimeve të duhura zgjidhen nga këta lloj njerëzish ndërsa përpiqen të bëhen më të mirët në sportet e tyre.

Dhe megjithëse këto zakone përmirësojnë shanset e tyre për sukses, është aftësia për t’iu përmbajtur atyre që do të thotë se ata janë përpara njerëzve të tjerë kur vendosin të adoptojnë një zakon të ri që do t’u sjellë dobi.

Por sigurisht, e gjithë kjo vjen me punë të palodhur.

Sepse të qenit i disiplinuar shpesh mund të admirohet, por nuk do ta çojë një atlet shumë larg nëse nuk e kupton se duhet të përdorë zakone të reja për të punuar më shumë se ata që konkurrojnë kundër tyre për të arritur qëllimet e tyre në sport dhe në jetë. Të shpenzoni më gjatë në praktikë, të jeni i zgjuar se si e kaloni kohën e lirë dhe të mendoni më shumë se si mund të përmirësoheni në sportin tuaj janë vetëm disa mënyra në të cilat atletët kryesorë përpiqen të përmirësohen.

Dhe e gjithë kjo vjen nga një nxitje për të qenë më të mirët.

Kjo do të mbështesë përpjekjet e tyre kur presioni është i lartë dhe motivimi është i ulur. Sepse shumë njerëz dorëzohen. Edhe sportistët më të mirë ndonjëherë dorëzohen. Por ata gjatë kohërave të vështira ruajnë nxitjen e tyre fillestare që do të mbijetojnë para të tjerëve që konkurrojnë kundër tyre. Dhe kjo shtysë duhet të vijë nga diku për të mposhtur të gjithë presionin, përndryshe, vetëdisiplina do të dështojë dhe tundimi për të punuar më pak dhe për të vazhduar përpjekjen për t’u përmirësuar do të fitojë.

Këtu hyn fokusi.

Sepse më të mirët duhet të dinë se ku duan të jenë në sportin e tyre. Ata duhet ta shohin veten në pozicionin e parë në sportin e tyre, në mënyrë që të mund të përmbushin përpjekjet e tyre. Të qenit i fokusuar mund të kërkojë praktikë, por duhet të jetë sjellja e paracaktuar e lojtarëve të elitës në mënyrë që ata të qëndrojnë në vijën e drejtë dhe të ngushtë.

Dhe suksesi nuk ndodh domosdoshmërisht brenda natës, kështu që kërkohet durim.

Kjo është kur vetëbesimi shpesh testohet dhe atleti do të vërë në dyshim aftësitë e tij dhe shpesh do të habitet se pse është duke mos pasur sukses.

Lexoni: Shije shqiptare në SHBA. Djemtë e familjes Ndreka, nisin eksportet e Lufrës

Kjo është arsyeja pse kërkohet gjithmonë edhe elasticiteti.

Sepse edhe më të mirët refuzohen në sport dhe në jetë. Dhe kur refuzohen, ata kanë dy zgjedhje. Njëra është të shtrihen dhe ta marrin atë personalisht dhe tjetra është të ngrihen, të mësojnë nga gabimet e tyre dhe të përpiqen përsëri të kenë sukses.

Dhe kjo e fundit është ajo ku jepen të gjitha shpërblimet.

/medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0