Si është të jesh miliarderia me moshën më të re në botë - Business Magazine Albania

Si është të jesh miliarderia me moshën më të re në botë


Kur Forbes nxorri të përvitshmen Billionaires List (lista e miliarderëve), një rekord prej 66 anëtarësh të grupit të elitës ishin nën moshën 40 vjeç, por më i riu prej tyre as që i afrohej kësaj moshe: Alexandra Andersen, 19 vjeç dhe është miliardieria më e re në moshë.

Andersen ka trashëguar aksionet e investimeve të kompanisë së familjes së saj, Ferd Holding – me vlerë $1.2 miliardë sot – kur i ati, Johan H. Andersen transferoi 80% të aksioneve të tij vajzës së tij në 2007-tën, sipas The Daily Telegraph.

Motra e saj Katerina, 20 vjeç, është miliardierja e dytë më e re. Kompania e familjes nisi si një kompani duhani në 1849-tën nga stër-stër-stër-stërgjyshi, anëtarët e familjes investuan me zgjuarsi dhe njëra pjesë e biznesit të duhanit u shit në 2005-sën.

Dhe çfarë bën trashëgimëtaria norvegjeze me pasurinë e saj?

Nëse llogaria e saj në instagram është një tregues, jeta e saj përfshin shumë kalërimin dhe konsumin e produkteve joshtazore. Miliarderia adoleshente është një fituese kompeticioni në konkursin ndërkombëtar të stërvitjes dhe momentalisht po stërvitet për Lojërat Olimpike 2020 në Tokyo.

Sipas Telegraph, Andersen jeton në Gjermani dhe ajo po shoqërohet me një 24 vjeçar novergjez të arteve marciale.

Ajo gjithashtu është një vegjetariane, dhe sipas traditës së vegjetarianëve kudo në botë, i pëlqen që me raste t’ia kujtoj njerëzve që është një vegjetariane me fotot që poston në instagram.

Edhe pse ajo bëri daljen e saj të parë në listën e Forbes për këtë vit, ajo nuk ia doli të ishte në listën e Money për 10 femrat më të pasur të të gjitha kohërave. Kjo për faktin sepse, me një buxhet orej $1.8 miliardë, ajo nuk është e pasur mjaftueshëm. Gjithashtu lista jonë përfshinte dhe femrat “barone” që menaxhojnë në mënyrë aktive pasuritë e tyre: Andersen u skualifikua sepse ajo akoma nuk luan rol në menaxhimin e biznesit familjar.

/Money

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0