Si është subjekti i emailit të mbërritur nga mashtruesit?! - Business Magazine Albania

Si është subjekti i emailit të mbërritur nga mashtruesit?!

subjekti i emailit

Sipas të dhënave të paraqitura nga Atlas VPN, 67% e mashtruesve e lënë bosh linjën “subjekt” në emaile me qëllim të keq. Lënia bosh e subjektit është një flamur i kuq për ju, pasi  identifikoni një email që po ju “peshkon”.

Raporti tregon se:

  • 67% e mashtruesve e lënë bosh linjën “subjekt” në emailet me qëllim të keq.
  • Rreth 9% e sulmuesve do të shkruanin “Raporti i dorëzimit” në rreshtin e subjektit të emaileve të phishing.
  • Pothuajse 6% e mashtruesve të postës elektronike fusin si temë “Kërkesë për Propozim Biznesi”.
  • 4% shkruajnë në subjekt thjeshtë: “Kërkesë”.

Lexo: Platforma më e madhe e kriptove në botë po pushon një të pestën e punonjësve pas parashikimeve për recesion

4% të tjerë shkruajnë “Mbledhje” në mënyrë që të afrohen me viktimat e tyre.

Raporti vëren se pak më pak janë ata që shkruajnë në subjektin e emailit: Ju keni një mesazh të ri audio.

Teknika e “gjuetisë” e përdorur këtu, është e gjitha për t’ju nxitur të klikoni në emaili apo në linkun e dërguar, pa u menduar shumë. Disa tema u drejtohen punonjësve nëpër biznese, të cilët vërtetë mund të kenë takime, apo kërkesa biznesi në inboxet e tyre.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0