Platforma më e madhe e kriptove në botë po pushon një të pestën e punonjësve pas parashikimeve për recesion - Business Magazine Albania

Platforma më e madhe e kriptove në botë po pushon një të pestën e punonjësve pas parashikimeve për recesion

Coinbase po pushon pothuajse një të pestën e fuqisë punëtore në mes të një kolapsi të çmimeve të aksioneve dhe kriptove. Platforma më e madhe e shkëmbimit të kriptomonedhave në botë do të shkurtojë 18% të vendeve të punës me kohë të plotë, sipas një emaili dërguar punonjësve.

Coinbase ka afërsisht 5,000 punëtorë me kohë të plotë, që përkthehet në një reduktim të numrit të punonjësve prej rreth 1,100 persona. CEO Brian Armstrong vuri në dukje një recesion të mundshëm dhe nevojën për të menaxhuar shkallën e produktivitetit të Coinbase dhe për të rritur efikasitetin. Ai tha gjithashtu se kompania u rrit “shumë shpejt” gjatë një ecurie mjaft fitimprurëse të tregut.

“Duket se po hyjmë në një recesion pas një bumi ekonomik 10+ vjeçar. Një recesion mund të çojë në një tjetër sezon të vështirë për kriptomonedhave dhe mund të zgjasë për një periudhë të gjatë”, tha Armstrong në email, duke shtuar se “Ndërsa është e vështirë të parashikosh ekonominë ose tregjet, ne gjithmonë planifikojmë për më të keqen, në mënyrë që të mund ta operojmë biznesin në çdo mjedis.”

Lexo edhe: CEO i Coinbase: Rregullat e kriptos së Apple theksojnë ‘problematika të mundshme antitrust’ 

Coinbase fillimisht kishte thënë se po ndalonte punësimin. Dy javë më vonë, gjigandi i kriptove njoftoi se po zgjaste ngrirjen për “të ardhmen e parashikueshme”. Në fillim të këtij viti, Coinbase tha se planifikonte të shtonte 2,000 vende pune në të gjithë produktin, inxhinierinë dhe dizajnin.

“Kostot tona të punonjësve janë shumë të larta për të menaxhuar në mënyrë efektive këtë treg të pasigurt,” tha Armstrong. “Ndërsa ne u përpoqëm të bënim më të mirën për ta bërë këtë siç duhet, në këtë rast tani është e qartë për mua se ne kemi punësuar më tepër nga sa duhet.”

Lajmi vjen gjatë një shkatërrimi të thellë për aksionet e Coinbase. Aksioni u bë publik përmes një listimi të drejtpërdrejtë prillin e kaluar gjatë një bumi në tregjet e kriptove dhe investitorët që kërkuan për aksione të teknologjisë me rritje të lartë. Aksionet e Coinbase janë ulur 79% këtë vit dhe 85% nga niveli më i lartë i të gjitha kohërave. Ndërkohë, bitcoin ka rënë në afërsisht 22,000 dollarë dhe ka humbur 53% të vlerës së tij këtë vit.

Coinbase me bazë në San Francisko raportoi ulje të numrit të përdoruesve në tremujorin e fundit dhe  ulje me 27% të të ardhurave nga një vit më parë. Kompania merr pjesën më të madhe të ardhurave nga tarifat e transaksioneve, të cilat janë të lidhura ngushtë me aktivitetin tregtar./ CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0