CEO i Coinbase: Rregullat e kriptos së Apple theksojnë ‘problematika të mundshme antitrust’  - Business Magazine Albania

CEO i Coinbase: Rregullat e kriptos së Apple theksojnë ‘problematika të mundshme antitrust’ 

Coinbase

Brian Armstrong, shefi ekzekutiv i Coinbase, beson se rregullat e App Store të Apple kanë penguar produktin e kompanisë, duke akuzuar prodhuesin e iPhone për ndalimin e veçorive nga aplikacioni i tyre dhe në përgjithësi që nuk është miqësor me industrinë e kriptomonedhave. 

“Apple deri më tani nuk ka luajtur mirë me kripto-n, ata në fakt kanë ndaluar një sërë veçorish që ne do të dëshironim të kishim në aplikacion, por ata thjesht nuk do ta lejojnë atë, kështu që ka probleme të mundshme antitrust atje”, tha Armstrong.  

Lexoni: Kompania e kriptove “Coinbase” do të hyjë në tregun e remitancave për të sfiduar aktorët tradicionalë

Armstrong e bëri zbulimin në një podcast në të cilin mori pjesë gjatë udhëtimit të tij në Indi në fillim të këtij muaji. Në episodin e Superteam Podcast, i cili u transmetua javën e kaluar, bashkëthemeluesi i firmës së listuar publikisht diskutoi ndikimin e Apple dhe hodhi idenë se telefonat inteligjentë së shpejti mund të kenë nevojë të ndërtojnë veçori harduerike specifike për kripto. 

“Do të duhet të ketë telefona të përshtatshëm me kripto, që mendoj se mund të bëhen mjaft të njohura në të ardhmen,” tha ai. 

Armstrong e bëri zbulimin kur u pyet nëse Coinbase do të lançonte ndonjëherë portofolin e vet të harduerit. Ai tha se kompania tashmë ka një portofol harduerësh të bashkë-markuar me Ledger, por ai beson se dy sistemet kryesore operative mobile duhet të zgjerojnë ekosistemin e tyre të pajisjeve në kripto. 

/TC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0