Si dukej faqja e parë e internetit?


Ajo është krijuar nga Tim Berners Li, shkencëtar britanik në CERN, organizatë evropiane për hulumtime nukleare në kufirin ndërmjet Francës dhe Suedisë në Zhenevë. Faqja është krijuar më 20 dhjetor të vitit 1990, por në gusht të vitit 1991 Berners Li ka shpallur projektin publikisht. Pas një kohe, 23 gushti është emëruar si Dita e internetit, e cila festohet çdo vit për të shënuar lançimin e World Wide Web, edhe pse krijuesi i saj nuk është i sigurt se pse është përzgjedhur pikërisht kjo datë. Ai mendon që lançimi ka ndodhur më 12 mars 1989, dita kur për herë të parë në CERN ai ka prezantuar këtë sistem informatik i cili më vonë do të rritet në diçka shumë më të madhe.

Në këtë arkiv gjenden diskutimet e Berners Li me pionirë të tjerë të kësaj fushe për lindjen e internetit.

Faqja e parë e internetit ka qenë e vendosur në kompjuterin e tij i cili ende gjendet në CERN, por nuk është më i lidhur. Para World Wide Web kanë ekzistuar protokolle të tjera për transmetimin e informatave, por kanë humbur popullaritetin e tyre.

Si-dukej-faqja-e-parë-e-internetit-business-mag

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Burimi: fax.al

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale