Shtyhet sërish miratimi i taksave globale për “Gjigandët e Teknologjisë” - Business Magazine Albania

Shtyhet sërish miratimi i taksave globale për “Gjigandët e Teknologjisë”

Përpjekjet për të ofruar ndryshimet më të rëndësishme në rregullat globale të taksave në një shekull do të përballen me vonesa të reja, pasi negociatorët thanë se duhet më shumë se sa ishte planifikuar për të arritur një marrëveshje formale se si vendet me tregje të mëdha konsumi mbledhin më shumë të ardhura nga taksat e korporatave.

Rregullat e reja, të premtuara fillimisht nga mesi i vitit 2022 si pjesë e një marrëveshjeje shumëpalëshe të negociuar nga Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim, nuk do të përfundojnë deri në vitin e ardhshëm. Pas kësaj, vendet do të duhet të votojnë për t’i miratuar ato. Vonesa rrit rrezikun që disa qeveri të humbasin durimin me procesin dhe të vazhdojnë me taksat e tyre kombëtare mbi kompanitë e mëdha të teknologjisë me bazë në SHBA.

Zvarritja shton pasigurinë politike në SHBA që marrëveshja globale të hyjë në fuqi. Ligjvënësit amerikanë do të duhet të miratojnë çdo marrëveshje të arritur nga administrata Biden, por Kongresi mund të jetë nën kontrollin e plotë ose të pjesshëm të republikanëve në vitin 2023.

Gati 140 vende ranë dakord vitin e kaluar për një rishikim të rregullave që rregullojnë taksimin e fitimeve të bëra nga kompanitë që operojnë në më shumë se një vend. Riparimi synon të lejojë qeveritë të tatojnë bizneset digjitale që përfitojnë nga konsumatorët anembanë botës, por që nuk janë fizikisht të pranishëm atje për të shitur shërbimet e tyre, në kontrast me bizneset e prodhimit ose të shitjes me pakicë, për shembull. Ky ndryshim ekonomik – dhe humbja përkatëse e të ardhurave nga taksat e korporatave – ka shkaktuar zhgënjim në kryeqytetet kombëtare, veçanërisht në Evropë.

Propozimi, i njohur si Shtylla e Parë, synon të transferojë disa të ardhura tatimore në vendet ku jetojnë klientët dhe larg vendit ku biznesi i taksuar është i bazuar ose ndodhet pronësia e tij intelektuale.

Shtylla Një është e lidhur me pjesën tjetër e njohur si Shtylla e Dytë: taksën minimale prej 15% për kompanitë. Kjo përballet me pengesat e veta në SHBA dhe në Bashkimin Evropian.

Negociatorët në grupin e vendeve që u nënshkruan në tetor kishin shpresuar të finalizonin rregullat për ndryshimin e Shtyllës së Parë në të ardhurat tatimore këtë muaj, por tani i kanë dhënë vetes një vit shtesë.

Në një raport drejtuar ministrave të financave nga Grupi i 20 ekonomive kryesore, Mathias Cormann, sekretari i përgjithshëm i OECD, e përshkroi gjysmën e parë të 2023 si një afat të vështirë. Ministrat e financave të G-20 do të takohen në Bali të premten dhe të shtunën./ WSJ 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0