Shtyhen thirrjet për grante të skemës “Smart&Green Future” në mbështetje të sipërmarrësve ekzistues dhe aspirantë - Business Magazine Albania

Shtyhen thirrjet për grante të skemës “Smart&Green Future” në mbështetje të sipërmarrësve ekzistues dhe aspirantë

Njësia e zbatimit të projektit ProSEEED 2.0 (projekt i financuar nga Republika Federale e Gjermanisë për Republikën e Shqipërisë, nën mbikëqyrjen e Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ)) njofton të gjitha bizneset ekzistuese dhe start-up për shtyrjen e afatit të aplikimit për grante nëpërmjet Skemës “Smart&Green Future” në mbështetje të sipërmarrësve aspirantë dhe ekzistues.

Projekti do të mundësojë për fituesit shpërndarjen e rreth 75 granteve në mbështetje të sipërmarrësve që synojnë të përmirësojnë proceset e tyre të biznesit duke integruar elemente të gjelbra dhe/ose digjitale. Grantet do të kalojnë përmes Ministrisë së Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit dhe do t’u shpërndahen sipërmarrësve te rinj dhe atyre ekzistues. Fushat kryesore që mbulon kjo skemë grantesh janë Teknologjia e Informacionit (TI), tekstilet, turizmi, zejtaria dhe agro-përpunimit, por jo vetëm.

Më poshtë përcaktohet afati i shtyrë për aplikim për grante nëpërmjet kësaj skeme:

Lançimi: 01.02.2024

Afati i fundit për aplikim: 15.03.2024

Shkarkoni dhe plotësoni dokumentacionin e mëposhtëm:

Dokumentacioni duhet të dorëzohet në një nga mënyrat e mëposhtme:

1) dorazi ose nëpërmjet shërbimeve postare private në adresën:

MINISTRIA E EKONOMISË, KULTURËS DHE INOVACIONIT

Rruga “Dëshmorët e 4 Shkurtit”, Tiranë

Për dijeni të: Njësia e Zbatimi të Projektit ProSEED 2.0

2) në formë elektronike në faqen www.meki.gov.al (kliko ketu);

3) nëpërmjet e-mailit në adresën: smart.green@meki.gov.al.

Afati i fundit për aplikim: 15.03.2024

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0