Startupe të Ballkanit Perëndimor: Kapni mundësinë për tu rritur deri në 2 milionë euro këtë verë! - Business Magazine Albania

Startupe të Ballkanit Perëndimor: Kapni mundësinë për tu rritur deri në 2 milionë euro këtë verë!

Startupe të Ballkanit Perëndimor: Kapni mundësinë për tu rritur deri në 2 milionë euro këtë verë!

 Western Balkans Summer Investment Program (WBSIP) është vendosur të revolucionarizojë ekosistemin e startup-eve në rajon, duke synuar të fuqizojë themeluesit e teknologjisë me aspirata globale. Ky program ambicioz, i fuqizuar nga NEST Venture Studio në partneritet me EBRD dhe SwissEP, u ofron startup-eve njohuritë, mbështetjen dhe lidhjet e nevojshme për të siguruar investime midis 200.000 dhe 2 milionë euro, tërheqjen e klientëve korporativë dhe shkallëzimin e bizneseve të tyre ndërkombëtarisht.

Një mundësi për rritje

Me një rekord suksesesh, WBSIP është krijuar për të edukuar dhe mentoruar mbi 50 startup-e me lidhje në Shqipëri, Kosovë dhe Ballkanin Perëndimor, duke përzgjedhur përfundimisht 20 startup-e me potencial të lartë për këshillim intensiv dhe diskutime me Investitorët. Ky program tetë-javor përfshin një kamp virtual të udhëhequr nga ekspertë, mentorim të personalizuar nga profesionistë të kapitalit të sipërmarrjes dhe themelues të suksesshëm, si dhe lidhje të vlefshme me klientë korporativë. Kulmi i këtij udhëtimi do të jetë Samiti MatchIn në Shkup më 15-16 Tetor, ku startup-et do të kenë mundësinë të prezantohen përpara investitorëve të kualifikuar dhe të prezantohen në disa evente evropiane për startup-e, përfshirë How2Web.

Ndërtimi i suksesit

WBSIP vazhdon trashëgiminë e Investment Readiness Program të zbatuar nga SwissEP, Nest Venture Studio dhe VestBee në 2022 dhe 2023. Gjatë dy edicioneve të fundit, 70 startup-e kanë përfituar nga edukimi online, me 35 startup-e që kanë diplomuar nga programi i plotë. Këta alumni kanë ngritur kolektivisht 14 milionë euro nga investitorët engjëj, fondet e kapitalit të sipërmarrjes dhe burime të tjera alternative të financimit gjatë 24 muajve të fundit. Programi ka lehtësuar gjithashtu mbi 300 prezantime për investitorët, duke krijuar një rrjet të fuqishëm për startup-et e rajonit.

Lexo edhe:Pse duhet të merrni pjesë si ekspozues në Future2Tech 2024?

Startupe me ADN shqiptare

Programi synon të promovojë bashkëpunimin rajonal, me një fokus të fortë në startup-et nga ose me lidhje të forta në Shqipëri dhe Kosovë, dy prej ekosistemeve me rritje më të shpejtë në Ballkan. NEST Group ka bashkëpunuar me organizata kyçe lokale si Keiretsu Forum SEE, Uplift dhe Business Magazine në Shqipëri dhe ITP Prizren dhe ICK në Kosovë. WBSIP siguron që startup-et nga këto rajone të marrin mbështetjen dhe dukshmërinë e nevojshme për të filluar procesin e tyre të financimit.

 

Objektivat e programit:

Rritja e gatishmërisë për investime: Pajisja e startup-eve me njohuritë dhe mjetet për të komunikuar në mënyrë efektive propozimin e tyre të vlerës për investitorët dhe për të nisur përpjekjet e tyre për financim për raundet Seed dhe Series A të hershme.

Zgjerimi i bashkëpunimit rajonal: Nxitja e lidhjeve ndërmjet startup-eve në të gjithë Ballkanin Perëndimor përmes partneriteteve me 12 programe të fazës së hershme.

Ofrimi i mentorimit të drejtpërdrejtë: Sigurimi i udhëzimeve të personalizuara nga ekspertët e industrisë për të përmirësuar modelet e biznesit, projeksionet financiare dhe prezantimet për investitorët.

Zhvillimi i dokumenteve kyçe: Mbështetja e startup-eve në përgatitjen e dokumenteve thelbësore për financim, përfshirë prezantimet për investitorët.

Lidhja me mundësitë e tregut: Ofrimi i aksesit në një listë të klientëve dhe partnerëve korporativë të përzgjedhur që janë të gatshëm të vlerësojnë dhe blejnë zgjidhjet nga startup-et në program.

Lehtësimi i angazhimit të investitorëve: Prezantimi i startup-eve me një rrjet investitorësh që investojnë aktivisht në CEE përmes mekanizmave të strukturuar të votimit dhe reagimeve.

Mbështetja nga EBRD dhe SwissEP: Ndihma për startup-et në aplikimin për mbështetje nga Programet Star Venture të EBRD-së dhe Ekspertët SwissEP.

Startup-et e synuara: WBSIP kërkon startup-e të mundësuara nga teknologjia me potencial të lartë rritjeje nga Ballkani Perëndimor, veçanërisht ato që zhvillojnë zgjidhje në AI dhe Big Data, Fintech, Insurtech, E-commerce, Industry 4.0, GreenTech, Healthcare & Wellbeing,

Startup-et e përshtatshme duhet të synojnë të rrisin 200K—2M Euro deri në Q3 2025 dhe të jenë të gatshme të angazhohen në orarin intensiv të programit.

Partnerët strategjikë dhe bashkëpunëtorët: Vestbee mbështet programin duke ofruar teknologjinë dhe lidhjet me VC-të, së bashku me përfitime speciale nga AWS, Microsoft, Infobip, Hubspot, Stripe dhe të tjerë.

Partnerët kyç të programit përfshijnë EBRD dhe SwissEP, si dhe disa VC-të unicorn nga rajoni, si 11.vc, SCV, Venture Friends dhe mbi 50 VC-të të tjerë, të cilët do të kenë akses të drejtpërdrejtë në rrjedhën e përgjithshme të marrëveshjeve dhe përzgjedhjen e mentorëve.

Thirrje për veprim: Startup-et nga Shqipëria, Kosova dhe rajoni më i gjerë i Ballkanit Perëndimor janë të inkurajuar të aplikojnë dhe të kapin këtë mundësi për të përgatitur për lojën e financimit dhe për të mbyllur financimin deri në vitin 2025. Procesi i aplikimit është tashmë i hapur dhe startup-et e interesuara mund të aplikojnë përmes platformës Vestbee.

Për më shumë informacion dhe për të aplikuar, vizitoni [Vestbee link].

Rreth NEST Group: NEST Group është një studio venture dhe kompani këshilluese aktive në skenën e startup-eve dhe investimeve në Ballkanin Perëndimor dhe CEE. Që nga viti 2022, ata kanë lehtësuar mbi 7M euro në investime të kapitalit për 19 startup-e SEE dhe vazhdimisht mbështesin themeluesit e teknologjisë nga Ballkani Perëndimor që ndërtojnë produkte dhe kompani globale.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0