Shqipëria ndër vendet me më shumë progres në tranzicionin energjetik - Business Magazine Albania

Shqipëria ndër vendet me më shumë progres në tranzicionin energjetik

Shqipëria renditet e 25-a  ndër 115 vende në botë për zhvillimin në Indeksin e Tranzicionit Energjetik. Vendi ynë u rrit me 5.26 pikë krahasuar me të njëjtën llogaritje të një viti më parë, duke arritur tashmë në 66.4 pikë.

Indeksi i Tranzicionit Energjetik merr parasysh tri aspekte që lidhen me sigurinë e energjisë dhe aksesin, zhvillimin ekonomik dhe rritjen si dhe qëndrueshmërinë mjedisore. Ndryshimi në raport matet me një koherencë 10-vjeçare. Ndër vendet e rajonit, Shqipëria renditet pas Kroacisë e cila është listuar në vendin e 23-të me 66.6, duke lënë pas vendet e tjera të cilat kanë bërë ndryshime në masa të papërfillshme.

Gjatë kësaj kohe Shqipëria ka nisur projektet lidhur me tranzicionin energjetik si parqet fotovoltaike në Spitallë dhe Karavasta, termocentralin e Vlorës, hidrocentralin e Skavicës dhe së fundmi linjë energjetike Shqipëri-Maqedoni e Veriut.

Investimet vjetore globale në tranzicionin e energjisë kanë arritur në 500 miliardë dollarë gjatë 2020-s, ndërkohë që përdorimi është ulur në më pak se 800 milionë nga mbi 1.2 miliardë që ishin rreth 10 vite më parë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0