Shqipëria me inflacion më të ulët se vendet e BE - Business Magazine Albania

Shqipëria me inflacion më të ulët se vendet e BE

Shqipëria është ndër vendet me inflacionin më të ulët në Europë. Sipas të dhënave nga INSTAT që bën harmonizimin e indeksit të çmimeve në Shqipëri me vendet e Bashkimit Europian, më të ulët se në indeksin e çmimeve e ka vetëm Portugalia, Norvegjia, Islanda dhe Zvicra.

Mesatarja e inflacionit në 27 vendet e BE është 7.8%, ndërsa në muajin mars vendi e regjistroi në 5.52%.

Në Bashkimin Europian një faktor, i cili po ngre në stratosferë çmimet është energjia elektrike dhe lëndët e tjera djegëse, ndërsa në Shqipëri dy grupet kryesore të impaktuara janë ushqimet dhe transporti.

Lexo edhe: “Kriza e çmimeve”/ Inflacioni arrin nivelin më të lartë në 20 vite në muajin mars

Qeveria po subvencionon çmimin e energjisë elektrike për familjet dhe bizneset e vogla dhe ka vendosur një çmim preferencial prej 18.8 lekësh për 7400 biznese të tjera. 28 miliardë lekë janë të vendosura si garanci nga Buxheti, por nëse çmimet mesatare të blerjes së energjisë prej 200 eurosh do të vazhdojnë përgjatë vitit, fatura llogaritet të shkojë mbi 100 miliard lekë.

Një tjetër faktor që ka ndihmuar në këtë nivel më të ulët inflacioni është edhe mbiçmimi i lekut, i cili në raport me euron ka arritur në nivelin 120.18, niveli më i ulët që nga vitit 2007.

Por, edhe pse është në nivel më të ulët se në Europë, në raport me të ardhurat kjo rritje çmimesh ndjehet më shumë, pasi jemi gjithashtu ndër vendet e fundit në Europë sa i përket të ardhurave për banorë. Një tjetër arsye është dhe fakti se në strukturën e shpenzimeve të një familje 42% e parave shkon për ushqime.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0