Shpërthimi i shpejtë i radios: Astronomët dallojnë fenomenin më të largët kozmik të zbuluar deri më tani në galaktikën e largët - Business Magazine Albania

Shpërthimi i shpejtë i radios: Astronomët dallojnë fenomenin më të largët kozmik të zbuluar deri më tani në galaktikën e largët

hapsirë

Astronomët kanë vërejtur shpërthimin më të largët të radios (FRB) deri më sot në një galaktikë aq larg sa që dritës së saj iu deshën 8 miliardë vjet për të arritur në Tokë.

Shpërthimi i largët i valëve të radios kozmike, burimi i të cilit u zbulua nga Teleskopi Shumë i Madh (VLT) i Observatorit Jugor Evropian (ESO), zgjati më pak se një milisekondë.

Ai lëshoi ​​ekuivalentin e emetimit total të Diellit gjatë 30 viteve, në një fraksion të vogël të sekondës, duke e bërë atë një nga FRB-të më energjikë të vëzhguar ndonjëherë, sipas shkencëtarëve.

FRB-të janë shpërthime super intensive, milisekonda të gjata të valëve të radios, të prodhuara nga burime të paidentifikuara në kozmosin e largët. Ato u zbuluan në vitin 2007 nga astronomi amerikan Duncan Lorimer.

Vetëm disa dhjetëra ngjarje të ngjashme janë vërejtur në të dhënat e mbledhura nga teleskopët radio në mbarë botën dhe nuk dihet se çfarë i shkakton ato. Shumica zgjasin vetëm disa milisekonda dhe nuk shihen më kurrë, por dy dihet se kanë përsëritur emetimet e tyre.

Zbulimi konfirmon se FRB-të mund të përdoren për të matur lëndën që mungon midis galaktikave, duke ofruar një mënyrë të re për të peshuar Universin , tha ekipi hulumtues.

Për momentin, metodat e përdorura për të matur masën e Universit japin përgjigje kontradiktore dhe sfidojnë modelin standard të kozmologjisë.

Profesori Ryan Shannon, i Universitetit të Teknologjisë Swinburne në Australi, i cili bashkëdrejtoi studimin, tha: “Nëse numërojmë sasinë e materies normale në Univers, atomet nga të cilët jemi bërë të gjithë, ne zbulojmë se më shumë se gjysma e asaj që duhet të jetë sot mungon.

“Ne mendojmë se materia që mungon fshihet në hapësirën midis galaktikave, por mund të jetë aq e nxehtë dhe e shpërndarë saqë është e pamundur të shihet duke përdorur teknika normale.”

Ai shtoi: “Shpërthimet e shpejta të radios e ndjejnë këtë material të jonizuar.

“Edhe në hapësirën që është pothuajse krejtësisht bosh ata mund t’i ‘shohin’ të gjitha elektronet, dhe kjo na lejon të matim se sa lëndë ka midis galaktikave.”

Shpërthimi, i quajtur FRB 20220610A, u zbulua në qershor të vitit të kaluar nga radio teleskopi ASKAP në Australi.

Stuart Ryder, një astronom nga Universiteti Macquarie në Australi dhe bashkëautori i studimit, tha se shpërthimi ishte “më i vjetër dhe më larg se çdo burim tjetër FRB i gjetur deri më sot dhe ka të ngjarë brenda një grupi të vogël galaktikash të bashkuara”.

 

skynews.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0