Shpenzimet “marramendëse” për sigurinë e Zuckerberg. Facebook harxhon 23 milionë dollarë


Duhen shumë para për të mbajtur të sigurt Mark Zuckerberg. Facebook paraqiti kompensimin e saj ekzekutiv për vitin 2019 pranë KSHZ-së të premten, duke zbuluar se sa shpenzoi në sigurinë personale për drejtuesit e saj kryesor vitin e kaluar.

Lexo: Trump i ndërpret fondet OBSH-së. Bill Gates reagon ashpër

Drejtori i Përgjithshëm Mark Zuckerberg nuk tërheq  pagë nga Facebook, por kompania ka shpenzuar 23.4 milionë dollarë për sigurinë e tij fizike vitin e kaluar.

Përfshirë në këtë shifër ishte një ndihmë prej 10 milion dollarë për familjen e Zuckerberg, plus 2.9 milionë dollarë në kosto për përdorimin e tij të avionëve privatë.

Shifra është vetëm pak më e lartë se shpenzimet e 2018 prej 22.5 milionë dollarësh për. Më parë shpenzimet e Ceo të Facebook për sigurinë kishin qenë më pak astronomike, por pas skandalit të të dhënave nga Cambridge Analytica të vitit 2018, firma tha që duhej të shpenzonte ekstra për sigurinë sepse Zuckerberg ishte i shoqëruar me të metat e Facebook.

Burimi: Business Insider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale