Shpallet Akti Normativ për Coronavirus-in, gjoba deri në 10 milionë lekë për shkelësit


 Qeveria miratoi Aktin Normativ, i cili hyri në fuqi në datën 15 mars. Ai përmban masa drastike, të cilat janë marrë me qëllim parandalimin e përhapjes së virusit Corona, teksa deri tani të infektuar në Shqipëri janë 51 persona.Masat e reja të Aktit Normativ parashikojnë gjoba deri në 10 milionë lekë për shkelësit dhe abuzuesit.

Akti Normativ parashikon masa shumë të rënda për shkelësit në treg, spitale, media dhe në rrugë. Një nga pikat e Aktit Normativ thekson se nëse personi që hyn brenda territorit dhe nuk deklaron ardhjen nga zonat e prekura nga virusi, gjobitet 700 mijë lekë. Po ashtu gjoba do të jetë në këtë vlerë nëse personi nuk vetëkarantinohet për 14 ditë dhe nuk zbaton urdhrin. Gjithashtu nëse ke rezultuar pozitiv dhe nuk zbaton urdhrin e dhënë nga organet kompetente për vetëkarantinimin e detyrueshëm gjobitesh 700 mijë lekë.

E ndërsa pjesa dërrmuese e institucioneve kanë pezulluar punën, në Aktin Normativ specifikohet që nga tani e në vazhdim, marrja e vendimeve nga organet kolegjiale duhet të realizohet edhe nëpërmjet mjeteve të komunikimit elektronik. Ky akt do të jetë në fuqi deri sa të përfundojë situata me koronavirusin.

Masat e reja të Aktit Normativ që janë futur në fuqi për parandalimin e përhapjes së koronavirusit
1.
 Kush eksporton barna e pajisje mjekësore pa autorizim, gjobë 5 mln lekë dhe sekuestro.
2. Kush organizon protesta, ndeshje apo konferenca 5 mln lekë gjobë.
3. Familjarët që futen pa leje në spitale gjobë 500 mijë lekë.
4. Kush fsheh ardhjen nga zona të prekura ose të infektuarit që nuk vetëkarantinohen gjobë 700 mijë lekë.
5. 1- 5 mln lekë gjobë për çerdhet, kopshtet dhe shkollat që nuk mbyllen.
6. Palestrat, qendrat sportive dhe të internetit që rrinë hapur gjobë 1 mln lekë.
7. Gjobë 1 mln lekë nëse organizoni ekskursione.
8. Nëse hapni lokalet, restorantet dhe diskot 1 mln lekë gjobë.
9. Postat që nuk respektojnë distancat në radhë 1 mln lekë gjobë.
10. Strukturat shëndetësore publike/private që lejojnë grumbullim 1 mln lekë gjobë.
11. Drejtuesit e makinave që qarkullojnë iu hiqet patenta për 3 vjet, bllokim mjeti.
12. Deri në 5 mln lekë gjobë po rritët çmimet e ilaçeve e ushqimeve në kohën e koronavirusit.
13. Emisionet me më shumë se 2 persona do gjobiten 1 mln lekë.
14. Shkeljet e masave të sigurisë nga farmacitë gjobë 50 mijë deri në 10 mln lekë.
15. Nëse rriten të infektuarit, spitalet private, hotelet e personeli në dispozicion të situatës, kush thyen urdhrin 5 mln lekë gjobë.
16. Gjobat i vendos policia dhe institucionet e tjera, lekët derdhen në buxhetin e shtetit.
17. Në periudhën e koronavirusit vendimet e organeve kolegjiale vetëm përmes video-konferencave.
18. Akti Normativ me masat drastike deri sa të fitohet lufta me koronavirusin.

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale